Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ÚS se příští týden vyjádří k zastavení stíhání Štrougala a Vajnara

Ústavní soud, ilustrační fotografie.
Ústavní soud, ilustrační fotografie.
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Ústavní soud (ÚS) příští týden v pátek vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti proti zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara. Týkalo se používání střených zbraní na hranicích.

Žalobci stíhání zastavili na základě stanoviska znalců, že bývalý předseda vlády i někdejší ministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. Ústavní stížnost podala šestice lidí z Německa, jde o zraněné a pozůstalé po zabitých na československých hranicích.

Termín vyhlášení nálezu, stanovený na 3. prosince, zveřejnil ÚS na svém webu. Soudkyní zpravodajkou je Kateřina Šimáčková.

O zastavení stíhání rozhodlo loni v září nepravomocně Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Letos v květnu rozhodnutí potvrdil náměstek městského státního zástupce v Praze, který zamítl stížnosti poškozených.

Podle skupiny Němců byli znalci, kteří vypracovali posudek, podjatí vzhledem ke své minulosti. Jeden je bývalým členem KSČ, druhý byl za minulého režimu profesionálním vojákem, uvedl advokát Lubomír Müller. Podle webu ÚS by se měl páteční nález týkat práva na účinné vyšetřování.

Štrougalovi je 97 let a Vajnarovi 91. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Stíhání iniciovala svým trestním oznámením Platforma evropské paměti a svědomí, která se zabývá objasňováním zločinů totalitních režimů. Obvinění se opíralo o nově nalezené archiválie, které podle kriminalistů dokazují, že komunističtí politici měli informace o střelbě na hranicích a že přímo dávali pokyny, jaké právní předpisy je třeba přijmout.

ÚDV tvrdí, že kvůli nečinnosti trojice funkcionářů bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno.

Štrougal a Jakeš byli členy předsednictva KSČ. Vajnar měl jakožto federální ministr vnitra v kompetenci upravovat nařízeními a rozkazy práva a povinnosti příslušníků Pohraniční stráže, a to včetně oprávnění užít zbraň.

Témata:  Ústavní soud ČR Lubomír Štrougal

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.