Lubomír Štrougal

Lubomír Štrougal

Zemřel komunistický předseda vlády Lubomír Štrougal

Domov

Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to potvrdil zdroj blízký rodině. Jeden ze symbolů normalizace byl více než 30 let členem vedení vládnoucí komunistické strany. Téměř po celou dobu normalizace, skoro 19 let, stál v čele federální vlády.

Ústavní soud, ilustrační fotografie.

Pozůstalí podali ústavní stížnost proti zastavení stíhání Štrougala. píše server

Domov

Skupina pozůstalých po lidech, kteří byli za komunistického režimu usmrceni na československých hranicích, podala ústavní stížnost proti zastavení stíhání expremiéra Lubomíra Štrougala. Zpochybňují v ní závěry znaleckého posudku, podle kterého nelze sedmadevadesátiletého bývalého politika stíhat, protože není schopen chápat své trestní řízení.

Ilustrační foto

Žalobci musí znovu rozhodnout o Štrougalovi a Vajnarovi, stíhání dříve zastavili

Domov

Žalobci se musí znovu zabývat případem bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara a zadat nové znalecké posudky jejich duševního stavu, plyne z dnešního nálezu Ústavního soudu (ÚS). Stíhání za mrtvé a zraněné na hranicích totalitního Československa žalobci původně zastavili na základě stanoviska znalců, že bývalý předseda vlády i někdejší ministr vnitra vzhledem k duševním stavu nerozumí smyslu trestního řízení. Znalci však nebyli nestranní, došlo tak podle ÚS k porušení práva na účinné vyšetřování.

Milouš Jakeš

Dojde na Jakeše, Štrougala a Vajnara? Policie zahájila trestní stíhání

Domov

Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil stíhání někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše (97), bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala (95) a exministra vnitra Vratislava Vajnara (89). Klade jim za vinu zneužití pravomoci, a to v souvislosti s používáním střelných zbraní na československých hranicích. ČTK to dnes sdělil šéf dozorujícího Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

V Praze si připomnělo konec války zhruba 300 stoupenců komunistů včetně Milouše Jakeše (9. května 2015)

Svět

Vyšetřování komunistických předáků ČSSR je v Německu i po půl roce na začátku

Berlín - Vyšetřování předáků československého komunistického režimu, kteří v Německu čelí trestnímu oznámení, je i po více než půl roce v podstatě na začátku. Zatím totiž stále není jasné, jaké státní zastupitelství je za vyšetřování většiny z pěti případů zabití německých občanů na československých hranicích zodpovědné. Rozhodnout by o tom v příštích týdnech měl Spolkový soudní dvůr.

Muzeum železné opony Valtice

Kdo zabil Poláky na železné oponě. Podle platformy Štrougal

Domov

Varšava - Polští státní zástupci se začali zabývat smrtí svých krajanů, kteří zahynuli po zásahu proudem při snaze překročit v Československu železnou oponu. Platforma evropské paměti a svědomí chce dostat před soud Lubomíra Štrougala.

V Praze si připomnělo konec války zhruba 300 stoupenců komunistů včetně Milouše Jakeše (9. května 2015)

Jakeš a Štrougal čelí trestnímu oznámení kvůli zabití pěti německých občanů

Svět

Praha - Bývalý šéf komunistů Milouš Jakeš a někdejší komunističtí premiéři Lubomír Štrougal a Peter Colotka patří mezi 67 českých a slovenských občanů, které čelí trestnímu oznámení kvůli zabití pěti německých občanů na československých hranicích v době komunismu. Oznámení podala Platforma evropské paměti a svědomí německému nejvyššímu státnímu zástupci, uvedla dnes ředitelka této organizace Neela Winkelmannová.

Muzeum totalitního režimu Valtice

Domov

Za smrtí na elektrických plotech stojí podle policie Štrougal. Trestu ale unikne

Praha - Elektrické dráty na hranicích ČSSR byly zločinem a vražednou zbraní. Krev nejméně desítek lidí, kteří na nich zemřeli, má na rukou tehdejší ministr vnitra Lubomír Štrougal (91). Tento viník ještě sice žije, ale stíhaný nebude. Zločiny jsou promlčeny. To je vzkaz i závěr české policie k tématu železná opona v Československu, informuje dnešní vydání MF Dnes.

Aktuálně se děje

13. června 2024 9:42

Fico komunikuje s vládou, léčba ale potrvá ještě několik týdnů

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se před měsícem stal obětí atentátu, během procesu zotavování komunikuje se členy vládní koalice. Novinářům to ve středu řekli ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy