reklama

Trestní oznámení kvůli zabíjení na železné oponě podala loni v srpnu Platforma evropské paměti a svědomí. Směřuje proti 54 českým a 13 slovenským občanům, včetně bývalého šéfa komunistů Milouše Jakeše a někdejších komunistických premiérů Lubomíra Štrougala a Petera Colotky.

Trestní oznámení se týká mimo jiné smrti východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, který byl před 31 lety na hranici u Bratislavy roztrhán dvěma psy pohraničníků, nebo Gerharda Schmidta, který byl zastřelen na Tachovsku, když se s manželkou a třemi dětmi pokusil uprchnout do Bavorska. Pohraničníci byli za jeho zabití odměněni, nikdo nebyl odsouzen.

Německé nejvyšší státní zastupitelství, k němuž trestní oznámení směřovalo, případ předalo státnímu zastupitelství v bavorském Weidenu, které podle mluvčího Gerda Schäfera usoudilo, že je místně příslušné, pokud jde o jeden z pěti případů, kterých se týká trestní oznámení.

"S naším obvodem zde ve Weidenu má přímou souvislost jen jeden z případů, který vykazuje výrazné zvláštnosti," řekl ČTK Schäfer. "Zvláštností je, že se střílelo na německém území, a že byla zastřelena osoba, která se vůbec nepokoušela utéct. Byl to normální občan spolkové republiky, který se tam šel projít a (pohraniční stráž) si ho spletla s utečencem," uvedl.

Státní zastupitelství ve Weidenu došlo k závěru, že v tomto případě není možné zahájit trestní stíhání i proto, že už je promlčen. Čin totiž neklasifikovalo jako vraždu, která je v Německu nepromlčitelná. Platforma evropské paměti a svědomí proti tomu podle Schäfera podala námitku. V nedávném tiskovém prohlášení platforma uvedla, že státnímu zastupitelství ve Weidenu poskytne dosud neznámé dokumenty.

"Za ostatní případy nejsme ve Weidenu místně příslušní," podotkl mluvčí dále. Ostatní případy se proto vrací nejvyššímu státnímu zastupitelství. O tom, kdo je za ně místně příslušný, by podle Schäfera měl rozhodnout Spolkový soudní dvůr. Mluvčí očekává, že by se tak mohlo stát v řádu týdnů.

Platforma v nedávné tiskové zprávě uvedla, že od německých vyšetřovatelů dostala dva přípisy. V jednom podle ní nejvyšší státní zástupce vyjadřuje názor, že zabíjení uprchlíků bylo mezinárodním zločinem. Ve druhém státní zastupitelství ve Weidenu podle platformy uvádí, že se pro zabíjení uprchlíků na úrovni těch, kteří byli zodpovědní za systém střežení hranic, nabízí odpovědnost za vraždu z nízkých pohnutek. Zároveň ale státní zastupitelství v konkrétním případě vyjádřilo pochyby s ohledem na vražedný úmysl v řetězci velení.

reklama