Milouš Jakeš

Miloš Jakeš

Zemřel Miloš Jakeš, bylo mu 97 let

Domov

Zemřel předrevoluční generální tajemník ústředního výboru KSČ Miloš Jakeš. Bylo mu 97 let. Uvedla to televize CNN Prima News, podle které se dnes konal Jakešův pohřeb v pražském motolském krematoriu. Českému rozhlasu Radiožurnálu zprávu o Jakešově úmrtí potvrdil Josef Skála z KSČM. Jakeš se do povědomí zapsal zmateným a místy až bezelstně upřímným projevem z Červeného Hrádku na Plzeňsku z července 1989, jehož nahrávka bavila lidi v tehdejším Československu.

Milouš Jakeš

Dojde na Jakeše, Štrougala a Vajnara? Policie zahájila trestní stíhání

Domov

Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil stíhání někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše (97), bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala (95) a exministra vnitra Vratislava Vajnara (89). Klade jim za vinu zneužití pravomoci, a to v souvislosti s používáním střelných zbraní na československých hranicích. ČTK to dnes sdělil šéf dozorujícího Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Milouš Jakeš

Milouš Jakeš šokuje slovy o vstupu Česka do EU

Domov

Komunisté oslavovali 1. máj na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Na oslavách jednoho z největších komunistických svátku se objevil i bývalý tajemník ústředního výboru KSČ Milouš Jakeš.

V Praze si připomnělo konec války zhruba 300 stoupenců komunistů včetně Milouše Jakeše (9. května 2015)

Domov

Kdo stál za sametovou revolucí? Jakeš ukázal na viníky, historik ho záhy zpražil

Bývalý generální tajemník KSČ Miloš Jakeš je přesvědčen o tom, že studentské shromáždění 17. listopadu 1989 v Praze zneužili pro své účely příslušníci Státní bezpečnosti v čele s Alojzem Lorencem ve spolupráci s některými členy tehdejšího ústředního výboru KSČ, kteří si přáli změnit stranické vedení. "Chtěli změnit svým činem vedení strany, a zatím otevírali cestu k likvidaci socialismu," uvedl šestadevadesátiletý Jakeš v prohlášení, které dnes předal ČTK.

V Praze si připomnělo konec války zhruba 300 stoupenců komunistů včetně Milouše Jakeše (9. května 2015)

Svět

Vyšetřování komunistických předáků ČSSR je v Německu i po půl roce na začátku

Berlín - Vyšetřování předáků československého komunistického režimu, kteří v Německu čelí trestnímu oznámení, je i po více než půl roce v podstatě na začátku. Zatím totiž stále není jasné, jaké státní zastupitelství je za vyšetřování většiny z pěti případů zabití německých občanů na československých hranicích zodpovědné. Rozhodnout by o tom v příštích týdnech měl Spolkový soudní dvůr.

Milouš Jakeš

Jakeš zkritizoval perestrojku: Byla špatná, umožnila lidem nadávat na režim

Domov

Moskva - Politika "perestrojky" (přestavby) posledního sovětského vůdce Michaila Gorbačova nebyla ani promyšlená, ani potřebná. V rozhovoru, který dnes zveřejnil ruský internetový listu Gazeta.ru, to prohlásil Miloš Jakeš, který před 30 lety stanul v čele československých komunistů. Gorbačov podle něj nechápal, že Sovětský svaz drží pohromadě ideologie a komunistická strana. Československo by podle Jakeše dopadlo stejně špatně jako Gorbačovův Sovětský svaz už v roce 1968, kdyby tehdejší vývoj nezastavil zásah sovětských vojsk.

V Praze si připomnělo konec války zhruba 300 stoupenců komunistů včetně Milouše Jakeše (9. května 2015)

Jakeš a Štrougal čelí trestnímu oznámení kvůli zabití pěti německých občanů

Svět

Praha - Bývalý šéf komunistů Milouš Jakeš a někdejší komunističtí premiéři Lubomír Štrougal a Peter Colotka patří mezi 67 českých a slovenských občanů, které čelí trestnímu oznámení kvůli zabití pěti německých občanů na československých hranicích v době komunismu. Oznámení podala Platforma evropské paměti a svědomí německému nejvyššímu státnímu zástupci, uvedla dnes ředitelka této organizace Neela Winkelmannová.

Milouš Jakeš

Jakeš se pustil do Havlovců. Promluvil i o komunismu, Zemanovi a uprchlících

Domov

Praha – V době komunismu se stavěly byty, prosperovala sociálně spravedlivá společnost a nebyla nezaměstnanost. Ničeho nelituju, přiznává bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš (93). V dotazech čtenářů serveru Blesk.cz však zmínil také problematiku uprchlické krize nebo to, jaký má vdovský důchod.

Aktuálně se děje

13. června 2024 9:42

Fico komunikuje s vládou, léčba ale potrvá ještě několik týdnů

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se před měsícem stal obětí atentátu, během procesu zotavování komunikuje se členy vládní koalice. Novinářům to ve středu řekli ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy