Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalým špičkám československého komunistického režimu v Německu hrozí doživotí

Milouš Jakeš
Milouš Jakeš
Foto: Michal Kalášek, EuroZprávy.cz

Praha - Podle advokát Konrada Menze hrozí v Německu někdejším špičkám československého komunistického režimu až doživotní vězení.

Trestnímu oznámení v případu zabití pěti německých občanů na československých hranicích čelí 54 českých a 13 slovenských občanů, včetně bývalého šéfa komunistů Milouše Jakeše a někdejších komunistických premiérů Lubomíra Štrougala a Petera Colotky.

"Rozsudky německých soudů týkající se usmrcení na železné oponě mimo vnitroněmeckou hranici mi zatím nejsou známé," řekl v rozhovoru s ČTK Menz, podle něhož nynější případ představuje novinku. Zároveň ale trestní oznámení, které podal za Platformu evropské paměti a svědomí německému nejvyššímu státnímu zástupci, podle něj svou logikou navazuje na podobné vnitroněmecké případy.

Podle německé judikatury jde o nepromlčitelné trestné činy a odpovědnost za ně nesou všichni, kdo se na nich podíleli, uvedl Menz.

"Nejvyšší státní zástupce teď přezkoumává podklady, které jsme předložili," uvedl Menz, podle něhož jde o stovky stran materiálů, které vycházejí mimo jiné z informací českých a slovenských archivů.

Kdyby případ dospěl k obžalobě, bude třeba podezřelé vydat, protože v Německu není možné někoho odsoudit v nepřítomnosti. Délka případného trestu by závisela na způsobu posouzení trestného činu. "Pokud by byli obžalováni a odsouzeni za vraždu, bylo by nejdelším trestem doživotí," poznamenal Menz. Zároveň ale připomněl případy, kdy lidé odsouzení za podíl na holocaustu odcházejí i vzhledem ke svému vysokému věku od německých soudů s několikaletými tresty.

Témata:  Milouš Jakeš Lubomír Štrougal Německo

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy