V přepočtu na milion obyvatel je Česko ve třetině evropských zemí, kde se nákaza šířila nejméně. Nejvíc případů v absolutních číslech i na obyvatele hlásí Španělsko, mezi nejzasaženější patří také Portugalsko, Nizozemsko, Belgie a Francie. Naopak nejméně nakažených oznámily ECDC země z Pobaltí a jihovýchodní Evropy.

ČR spolu se Španělskem a Belgií zaznamenala i úmrtí nakaženého, který byl ale podle lékařů oslabený několika dalšími nemocemi. Naopak se nepotvrdilo podezření na nakažené dítě v jedné z pražských mateřských škol. Pražští hygienici na konci září informovali, že opakovaná vyšetření krve dítěte protilátky proti opičím neštovicím neprokázala a negativní byly i testy rodinných příslušníků.

Vedle Prahy, kde bydlí většina pacientů s opičími neštovicemi, byly jednotky případů zachyceny také ve Středočeském, Jihomoravském, Ústeckém, Karlovarském, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji. Většina dosud nakažených jsou muži. Právě skupina mužů majících sex s muži patří podle odborníků ústavu mezi nejohroženější skupinu. Nákaza se přenáší při blízkém a dlouhodobém styku, například sexuálním.