Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku hrozí exponenciální šíření koronaviru, varoval Dušek

Lidé v rouškách, ilustrační foto
Lidé v rouškách, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Česku je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška velké riziko exponenciálního šíření covidu-19. Reprodukční číslo R, jež uvádí počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, je 1,6.

Epidemie od 1. září podle něj nabrala na rychlosti, nejsou už ohraničená ohniska nákazy. Za měsíc září může být podle Duška podle optimističtějších modelů asi 44.000 nových případů. Podle méně optimistických až 70.000.

"Prvním znakem zlepšení bude zmenšení podílu pozitivních záchytů na počet testů," řekl Dušek. Podle něj roušky, mytí rukou a dodržování rozestupů mohou šíření viru snížit až o polovinu. Pokud by se omezily mezilidské kontakty, bez uzavírání škol či ekonomických opatření, bylo by možné zpomalit šíření nákazy o dalších 25 procent.

"Máme šanci vlnu nově pozitivně testovaných rozložit a nechat ji projít populací. Když ji rozložíme v čase, tak uchráníme zdravotnický systém od přeplnění kapacit a ekonomiku od významných restrikcí," dodal Dušek.

Od 1. do 14. září se nakazilo přes 16.400 lidí, 4000 se vyléčilo. Hospitalizovaných bylo 602, 145 z nich s vážným průběhem a 57 zemřelo. Seniorů bylo pozitivních 1567, v nemocnicích 375, ve vážném stavu 108 a zemřelo jich 54.

Podle vedoucího epidemiologické skupiny při ministerstvu zdravotnictví Romana Chlíbka jsou nejčastějšími místy nákazy rodina a pracovní prostředí. Rizikovou aktivitou je podle něj i návštěva společenských akcí, jako jsou rodinné oslavy a svatby. Nákaza se častěji podle něj vyskytuje i u sportovců, amatérských a profesionálních, kteří se nakazili při týmových sportech. Větší riziko přinášejí také zahraniční pracovníci, turisté z ciziny nebo Češi, kteří se vracejí ze zahraničí. Více než pětina případů v poslední době pochází ze škol. Jejich uzavření ale není zatím v plánu, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mají pomoci právě povinné roušky i při výuce.

Hospitalizaci podle Duška potřebují čtyři procenta z pozitivně testovaných a čtvrtina z nich je ve vážném stavu. "Ve velkých počtech diagnostikovaných může znamenat i malé procento do budoucna problém," uvedl Dušek. Podíl nakažených seniorů je pod pěti procenty a 70 až 80 procent lidí nemá žádné nebo jen mírné příznaky.

Od diagnózy trvá podle Duška zhruba sedm až deset dní, než se rozvinou vážné příznaky. Další týden až dva trvá, než se projeví na počtech hospitalizací. Pokud by bylo 100.000 pozitivně testovaných, bude podle Duška zhruba 4000 lidí potřebovat hospitalizaci a čtvrtina bude mít závažné komplikaci. "Budeme potřebovat 2000 člověkodní na lůžku. Nyní volná kapacita je více než dvojnásobná," dodal.

Podle Vladimíra Černého, který má na starosti kapacity nemocnic, je hospitalizováno k dnešku 413 lidí, 71 na jednotkách intenzivní péče, plicní ventilaci potřebuje 46 a mimotělní oběh dva lidé. Nemocní s covidem-19 tvoří 2,4 procenta obsazenosti jednotek intenzivní péče.

Podle Duškem prezentovaného virtuálního epidemiologického modelu by mohlo být bez dalších omezení v říjnu nově nakažených přes 200.000 lidí, v listopadu téměř 1,2 milionu a v prosinci přes 2,1 milionu. Do konce roku by se tak s nákazou potkalo přes 3,6 milionu lidí, tedy více než třetina. Při započtení přijatých opatření, která na polovinu omezí sociální kontakty a dodržování hygieny rukou, roušek a rozestupů, bude podle Duška v září 68.000 nakažených, v říjnu 89.000, ale v listopadu už jen 21.000 a v prosinci 5000. Celkově se tak nákaza dotkne 208.000 lidí.

ÚZIS predikuje podle počtu nových případů za měsíc také počty hospitalizací a těžkých průběhů. Do 30.000 nakažených měsíčně počítá s 1200 lidmi v nemocnicích a 240 vážnými případy, do 80.000 s 3200 hospitalizacemi a 640 vážnými případy, do 120.000 s 4800 a 960.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) Ministerstvo zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.