Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku je 560 tisíc Ukrajinců, o mezinárodní ochranu požádalo 40 Rusů. Nelegální migrace výrazně oslabila

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.
Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministerstvo vnitra vydalo zprávu o migraci za druhé čtvrtletí letošního roku. Na území České republiky se stále nachází nejvíce občanů Ukrajiny, následují Slováci a Vietnamci. O mezinárodní ochranu žádalo také čtyřicet Rusů. Nelegální migrace oslabila.

Ze zprávy resortu vnitra vyplývá, že nejvíce v České republice dominují občané Ukrajiny v počtu 559 836, následují Slováci, kterých je 119 920, a Vietnamci v počtu 68 431.

K poslednímu červnovému dni bylo na českém území registrováno 1 056 626 osob cizí státní příslušníci. Kromě tří již zmíněných národností mezi nimi převládali Rusové, Rumuni, Bulhaři, Poláci, Němci, Mongolové a Maďaři.

Celkem 360 560 cizinců mělo oprávnění k trvalému pobytu, dalších 360 231 se registrovalo k dočasné ochraně. „Za výrazným nárůstem počtu cizinců na území ČR stojí zejména vydávání dočasné ochrany státním příslušníkům Ukrajiny, kteří prchají před válkou ve své zemi,“ zní ze zprávy.

Co se týká nelegální migrace, ministerstvo vnitra registrovalo o začátku roku do 30. června celkem 139 osob, což oproti stejnému období loni znamená pokles o 660 osob. „Nejčastěji se jednalo o státní příslušníky Sýrie, Etiopie, Afghánistánu, Eritrey, Turecka, Iráku a Egypta. Z hlediska směru vstupu pozemní cestou převládal vstup ze Slovenské republiky. Vnitroschengenskými lety pak osoby téměř ve všech případech zvolily přílet z Řecka a v naprosté většině se přitom prokázaly neregulérními doklady,“ shrnul resort.

Česko nadále zůstává tranzitní zemí, jak dodává ministerstvo. „Cílem cesty osob zjištěných při tranzitní nelegální migraci je nejčastěji Spolková republika Německo, v jednotkách případů pak ostatní státy západní Evropy.“

Za prvního půl roku bylo evidováno celkem 629 žádostí o mezinárodní ochranu; nejvíce u občanů z Uzbekistánu, Ukrajiny, Vietnamu, Moldavska a Turecka. „Mezinárodní ochrana je zastřešujícím pojmem pro azyl a doplňkovou ochranu. Jde o ochranu, která může být poskytnuta cizincům pobývajícím na území České republiky, kteří se z různých důvodů definovaných v zákoně o azylu nemohou vrátit do zemí původu,“ píše vnitro. O mezinárodní ochranu zažádalo také 40 Rusů.

„Cílem azylu je ochránit cizince před pronásledováním v jeho zemi původu založeném na nejrůznějších důvodech (příslušnost k rasové, etnické nebo náboženské menšině, sexuální orientace…),“ poznamenalo ministerstvo.

Témata:  uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

19. září 2024 11:01

Turecko hodí Západ přes palubu? Erdogan chce prohlubovat vztahy s Východem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na fóru v Ankaře prohlásil, že Turecko bude nadále rozvíjet vztahy s Východem, a to i přesto, že v zahraniční politice zůstává orientováno na Západ. Zdůraznil, že svět už není "černobílý" a Ankara nemusí spolupracovat pouze s jednou stranou.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy