Počet případů opičích neštovic v ČR podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vzrostl k dnešnímu dni na 35, informoval o tom dnes v tiskové zprávě. Nakažení jsou ze šesti krajů, 27 z nich z Prahy. Nemoc navzdory názvu není příbuzná s planými neštovicemi, které se šíří u dětí, přenáší se blízkým stykem, například sexuálním.
"Podle analýzy evidovaných údajů se zatím všechna onemocnění vyskytla u mužů, ve věku od 17 do 44 let," uvedla zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Kateřina Fabiánová.
První případ nákazy se v Česku objevil na konci května, dalších sedm v červnu, 15 v červenci a zatím 12 případů v prvních jedenácti srpnových dnech. U 11 osob se podle SZÚ podařilo zjistit cestu do zahraničí, například do Belgie, Maďarska, Francie, Německa, Řecka, Rakouska, Španělska nebo Portugalska. Někteří pobývali na hudebních či jiných festivalech.
Dalších 24 osob se nakazilo v Česku. "Nejvíce jde o případy v partnerské souvislosti, kdy k přenosu nákazy došlo převážně při úzkém osobním a intimním kontaktu," uvedl SZÚ v tiskové zprávě. Většina pacientů byla léčena ambulantně a byla jim nařízená domácí karanténa, sedm bylo hospitalizováno.
Tři čtvrtiny ze všech případů opičích neštovic během této epidemie byly hlášeny v evropském regionu, zaznamenáno jich v Evropě bylo kolem 800. Většina případů byla identifikována hlavně mezi muži, kteří mají sex s muži.
Vyšší riziko nákazy je podle SZÚ zejména u lidí, kteří mají více sexuálních partnerů. "Je důležité poznamenat, že nakazit opičími neštovicemi se může každý, bez ohledu na svou sexuální orientaci a pohlaví. Ve světě jsou zaznamenány případy nákazy i u žen a u dětí," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková. Potenciálně jsou ve vyšším riziku podle ní také zdravotníci nebo členové domácností nakažených.
Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA či dalších zemích. Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) bylo do soboty zaznamenáno téměř 800 případů v 21 evropských zemích.
Česko má k dispozici vakcíny proti opičím neštovicím, které dostalo darem od Evropské komise. Ta očkovací látku nakoupila ze svého rozpočtu a rozděluje ji mezi členské země EU. Celkem by ČR měla dostat 2800 dávek, s plošným očkováním se nepočítá. Například ve Francii otevřeli na začátku srpna 136 očkovacích center.
Témata: opičí neštovice, lékaři
Související
22. října 2024 17:22
28. srpna 2024 13:22
20. srpna 2024 21:21
20. srpna 2024 14:48
20. srpna 2024 12:49
16. srpna 2024 13:38