reklama

Od začátku epidemie se dosud v ČR nakazilo 21.923 lidí. Z nemoci se jich vyléčilo 16.125, obětí je 412. V Česku tak nyní je 5386 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Za celý minulý týden odhalily laboratoře v zemi více než 1900 nakažených. V pátek dokonce denní nárůst překonal hranici 500 případů, což je dosavadní rekord. O víkendu je většinou nárůst nově nakažených nižší. Důvodem je menší množství provedených testů. Nedělní počet testů zveřejní ministerstvo dnes vpodvečer.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že s covidem-19 je v nemocnici 119 lidí, z nich 24 potřebuje intenzivní péči. Ministerstvo zatím aktuálnější údaje neposkytlo.

Nejvíce nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel je na Kolínsku, a to téměř 45. Následuje okres Uherské Hradiště s 39 případy a Praha, kde je zhruba 35 nakažených na 100.000 obyvatel za poslední týden. Jediným regionem v zemi bez nového případu za uplynulých sedm dní je Domažlicko. Podle epidemiologa a vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly ohniska nákazy nejsou velká, ale jsou rozšířená poměrně plošně.

Zářijový návrat dětí a studentů do škol a lidí z dovolených by mohl podle epidemiologů situaci s koronavirem v Česku zhoršit. Od září proto bude povinné zakrývání nosu a úst v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na vnitřních akcích od stovky účastníků a u říjnových krajských a senátních voleb.

reklama