V generaci lidí starších 80 let se pak počty úmrtí dostaly v dubnu k hodnotám z období před koronavirovou epidemií. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle údajů ministerstva zdravotnictví v souvislosti s covidem ve čtvrtém měsíci zemřelo zhruba 2550 lidí.

V porovnání s pětiletým průměrem pro měsíc duben z let 2015 až 2019 zemřelo letos v dubnu v ČR o 2500 více lidí. Ve srovnání s počtem lidí, kteří zemřeli v březnu, jich bylo o 5100 méně, uvedli statistici. Doplnili, že březnový počet zemřelých byl vůbec nejvyšší a průměr překračoval o 62 procent. Také podle údajů ministerstva zdravotnictví byl letošní březen nejtragičtějším z hlediska úmrtí kvůli covidu za déle než rok epidemie, zemřelo na 6000 lidí.

Statistici uvedli, že proti březnu ubylo zemřelých ve všech krajích, i když v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji bylo snížení mírnější než v jiných regionech. Denní počet zemřelých se podle nich v průběhu dubna navíc snižoval. Zatímco na počátku měsíce denní počty přesahovaly 450 zemřelých, a byly tak o téměř polovinu vyšší než průměr z let 2015 až 2019, ve druhé polovině dubna kolísaly okolo 350 zemřelých denně, což je téměř o pětinu více, než bylo v tomto období obvyklé v letech 2015 až 2019, uvedl ČSÚ.

Vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová doplnila, že u obyvatel starších 80 let se "potvrdil pozitivní vývoj z března, když se v dubnu úroveň úmrtnosti této seniorské kategorie vrátila k předpandemickým hodnotám". Situace se zlepšila podle ní také u sedmdesátníků, přesto byl počet jejich úmrtí v dubnu ještě oproti běžné situaci v letech 2015 až 2019 o třetinu vyšší. "Nadprůměrná úmrtnost pak přetrvávala i u mladších seniorů," doplnila Štyglerová.

Osmdesátníci a starší se mohou od začátku roku nechat očkovat proti koronaviru, od března mají tuto možnost i lidé nad 70 let a postupně se registrace otevírala i pro mladší ročníky. Klienti domovů pro seniory se spolu se zdravotníky očkují už od konce loňského roku. Ke konci května se podle dat ministerstva zdravotnictví k vakcinaci přesto nezaregistrovalo téměř 197.000 seniorů nad 70 let, tedy asi 13 procent z této věkové skupiny. Téměř 80 procent dostalo aspoň jednu dávku vakcíny a 100.000 čekalo na termín k očkování, většinou u praktického lékaře.

Vláda na přelomu zimy a jara navíc zpřísnila kvůli dramatickému nárůstu počtu nakažených opatření proti šíření koronaviru. Mimo jiné zavedla nošení respirátorů nebo ekvivalentních prostředků ochrany dýchacích cest, omezila pohyb mezi okresy a asi na polovinu zredukovala výjimky pro maloobchod a služby. Uzavřela všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny a ve firmách i úřadech v březnu začalo povinné antigenní testování zaměstnanců. Plošné testování klientů a zaměstnanců v domovech pro seniory a dalších zařízeních sociálních služeb začalo o pár měsíců dříve, loni v listopadu. Zhruba o měsíc později, před Vánocemi, pak začalo plošné dobrovolné testování na koronavirus antigenními testy pro veřejnost.

Od loňského března, kdy byly v ČR potvrzeny první případy covidu, do konce letošního dubna zemřelo v Česku podle údajů ČSÚ zhruba o 37.000 lidí více, než je průměr let 2015 až 2019. Oficiální počet mrtvých, u kterých se prokázala nákaza, je přitom přibližně o pětinu nižší. Za stejných 14 měsíců vykazuje ministerstvo zdravotnictví zhruba 29.514 úmrtí lidí s prokázanou nemocí covid-19.