V Česku se poprvé potvrdil výskyt invazní sršně asijské, ve čtvrtek byla nalezena v Plzni. Klíčové je zabránit jejímu šíření, protože se specializuje na lov včel. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s dalšími subjekty podniká kroky, aby našla a zlikvidovala hnízdo.
Ve čtvrtek se objevily zprávy, že v Plzni poletují velké sršně. "Zaslané fotografie svědčily o tom, že se pravděpodobně jedná o sršeň asijskou. Dnes jsme vyrazili na místo a ověřili, že jde skutečně o tento invazní druh. Nyní se pokusíme najít hnízdo, kontaktujeme hasiče, kteří by je měli zlikvidovat, a budeme informovat místní úřad a veřejnost," uvedl Tomáš Görner z AOPK.
Agentura upozornila, že druh je schopen rychlého šíření. Proto apeluje, aby byla podezření na výskyt hlášena. Likvidaci hnízd je možné zajistit i ve spolupráci s hasiči. Včelaři již byli o celé záležitosti informováni.
Sršeň asijská je menší než běžně známá sršeň obecná. Je také tmavší, lidé ji bezpečně poznají podle žlutě zbarvených konců končetin. Nebezpečí představuje hlavně pro včely, napadá je v úlech. Hnízda jsou kolovitého až hruškovitého tvaru, mají vchod z boku a nejčastěji se nacházejí v korunách listnatých stromů či lidských stavbách.
Invazní druh byl zavlečen do Francie před dvaceti lety se zásilkou zboží z východní Asie. Následně se začal šířit západní Evropou. V létě se sršeň objevila v Maďarsku u hranic se Slovenskem. Agentura na základě zahraničních zkušeností zdůraznila, že je důležité zajistit okamžitou likvidaci hnízd, aby nedošlo k trvalému usazení druhu.
Témata: sršňě
Související
9. října 2023 15:07
6. května 2020 22:13
30. června 2019 9:12