Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od příští středy se v metropoli zpřísní opatření, lidé budou muset například nosit roušky v obchodech a v noci budou zavřené bary či diskotéky.

V Praze denní nárůst počtu případů nákazy v posledních dnech zrychloval, a to i ve srovnání s jarními měsíci, až na výjimky přesahoval stovku. Před týdnem přibylo 104 pozitivních testů, v úterý 142, ve čtvrtek laboratoře odhalily rekordních 168 nakažených a v pátek o pět méně.

Čísla pražských hygieniků se liší od údajů ministerstva zdravotnictví. Podle něj bylo v Praze od března prokázáno už 6371 případů nákazy. Čísla hygienické stanice nezahrnují případy, které zjistí jiné laboratoře a hygienici je zatím neověřili.

Praha je podle ministerstva zdravotnictví jedním z regionů s nejvyšším nárůstem počtu případů z celé země. Za posledních sedm dní bylo ve městě zaznamenáno zhruba 70 nově potvrzených případů covidu-19 na každých 100.000 obyvatel. Nejhůře je na tom nyní Hodonínsko se skoro 95 nakaženými na 100.000 obyvatel.

Na mapě okresů podle rizika nákazy zůstává Praha jako jediná v oranžové barvě. V zeleném stupni je aktuálně deset okresů, zejména ve středních Čechách kolem Prahy a také na jižní Moravě. Takzvaný semafor má podle míry rizika nákazy novým typem koronaviru tři stupně, od nejnižšího zeleného přes oranžový po červený.

Podle ministerstva v hlavním městě začíná komunitní přenos. Pražská hygiena nařídila od středy 9. září nosit roušky v obchodech a nákupních centrech. Restaurace, bary a kluby musí být od půlnoci do 06:00 zavřené. Od 14. září budou roušky povinné ve společných prostorách škol. V jiných regionech Česka se podobná opatření zatím nechystají.

Do karantény musí dalších 18 učitelů z Frýdlantu

Koronavirus se potvrdil u druhého pedagoga základní školy ve Frýdlantu na Liberecku, která v tomto školním roce kvůli nákaze ještě klasickou výuku nezahájila. Do karantény tak musí jít dalších 18 pedagogů, kteří s ním byli v kontaktu. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí města Martina Petrášková. V karanténě je kvůli dvěma nakaženým 34 pracovníků školy.

Základní škola ve Frýdlantu má tři pracoviště v ulicích Purkyňova, Husova a Bělíkova, kam chodí 925 dětí. Koronavirus prokázal před týdnem test u jednoho z pracovníků školy, s nímž byla většina pedagogického sboru v kontaktu. V izolaci či karanténě je kvůli tomu 16 zaměstnanců. Škola počítala s tím, že po jejím vypršení prezenční výuka zahájí 9. září, zatím probíhá distančně. K dalšímu odkladu zahájení klasické výuky přistoupit nechce, i když nově do karantény muselo nastoupit dalších 18 pracovníků. Jsou z pracoviště v Husově ulici.

"Pokud nestanoví Krajská hygienická stanice Liberec nebo jiný orgán jinak, školní rok 2020/2021 začne v naší škole ve středu 9. září," uvedl ředitel školy Petr Kozlovský.

Na pracovištích v Bělíkově a Purkyňově ulici by podle něj měla výuka začít prezenčně bez omezení. "Na pracovišti ZŠ Husova pak uděláme maximum pro to, aby byla prezenční výuka zajištěna pro žáky prvního stupně. Pro žáky druhého stupně bude na ZŠ Husova z důvodu nedostatečného počtu vyučujících pokračovat výuka distanční formou. V plném rozsahu pak začne 9. září fungovat pro všechna pracoviště základní školy školní družina a jídelna," řekl Kozlovský. Plány školy ale ještě může ovlivnit pondělní testování 18 pedagogů z pracoviště v Husově ulici, kteří jsou v karanténě. "Na základě výsledků testů pak Krajská hygienická stanice LK rozhodne o dalším postupu," dodal ředitel školy.

Radiožurnál dnes uvedl, že koronavirus se objevil také u dvou žáků víceletého gymnázia v Kladně. V domácí karanténě zůstávají podle Radiožurnálu žáci jednoho prvního ročníku víceletého gymnázia a jedné maturitní třídy. Učit se budou distančně. Škola jinak podle ředitelky Mileny Maříkové funguje normálně, případná další opatření budou záviset na výsledcích testů, které žáci v karanténě podstoupí v pondělí.