reklama

Česko chce z Číny v příštích dnech dopravit i další zdravotnický materiál, především respirátory, roušky či ochranné obleky.Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by v neděli mělo být do Česka velkokapacitním ukrajinským letadlem přepraveno 30 milionů roušek. Určeny budou i pro obyvatelstvo. Podle Hamáčka ve chvíli, kdy budou rozdány, začne platit povinnost roušky nosit. Další zdravotnický materiál by měli přepravit soukromá letadla. Vojtěch v úterý podepsal příslušnou smlouvu se Smartwings a Czech Airlines. Hamáček novinářům řekl, že by již měla být vyřízena veškerá potřebná povolení a letadla by mohla vzlétnout ještě dnes.

Armádní Airbus A-319 letadlo do Číny odletělo v pondělí ráno s mezipřistáním v ruském Novosibirsku. Z Šen-čenu odstartovalo v úterý po poledni středoevropského času. Na letišti na něj čekali ministři obrany Lubomír Metnar (za ANO), vnitra Hamáček a zdravotnictví Vojtěch.

Z ruzyňského letiště odvezly rychlotesty pro zdravotníky dva policejní vrtulníky. "Zároveň přepraví ochranné pomůcky pro policisty a hasiče na Moravě. Ostatní regiony zavážíme po silnici už od brzkých ranních hodin," informovala policie na twitteru kolem 08:00.

Úkolem letců bylo z Číny přivézt testy, které jsou určeny pro rychlé zjištění, zda lidé s podezřením na nákazu koronavirem jsou skutečně infikováni. Podle Vojtěcha jsou výsledky testů k dispozici za zhruba 20 až 25 minut, zatímco dosud používané testování výsledky přináší až asi po šesti hodinách. Výrazně by se tak podle něj měl zvýšit počet otestovaných lidí. Dnes byla dovezena první dodávka, další je objednána. Za 100.000 testů ministerstvo zdravotnictví zaplatilo asi 14 milionů korun, dalších 50.000 testů zaplatilo ministerstvo vnitra. Dopravu zajistilo ministerstvo obrany.

Pokud podle Vojtěcha rychlotest ukáže pozitivní výsledek, s velkou pravděpodobností je verdikt správný. Pokud ale nákazu neodhalí, je podle něj možnost takzvané falešné negativity, tedy že pacient koronavirem nakažen ve skutečnosti je. K takovým pacientům se bude přistupovat individuálně podle jejich příznaků, řekl.

Materiál byl po přistání dezinfikován a převezen do Sedlčan do skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Část určenou pro šest moravských nemocnic ze Sedlčan přepravil vrtulník, zbytek rozvážejí auta. "Vrtulník je nejrychlejší možná cesta, jak v tuto chvíli co nejrychleji dostat testy například do Fakultní nemocnice v Ostravě," uvedl předseda SSHR Pavel Švagr. Třetinu nákladu dostalo zdravotnické zařízení ministerstva vnitra, které bude testovat policisty, vojáky, hasiče či celníky.

Česko chce z Číny letecky přepravit i další zdravotnický materiál. Podle Hamáčka by v neděli mohlo být převezeno 30 milionů roušek. Přepravu zajistí velkokapacitní ukrajinský letoun An-124 Ruslan, který si ČR najme. Naplánovány jsou poté další dva lety, které zajistí společnosti Smartwings a Czech Airlines. Hamáček řekl, že by již měly být všechny formality vyřízeny. Letadla by tak mohla odletět. Podle dřívějších informací by mohlo jít o sedm letů.

Loading...

1 komentář (Poslední 20.03. 02:35) Napište svůj názor

reklama