Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Praze za týden přibylo sedm případů opičích neštovic, celkem je jich 37

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Praze za týden přibylo sedm případů opičích neštovic, celkem jich je hlavním městě 37. Dosud jen u dvou osob vyžadoval jejich stav hospitalizaci. O nových případech dnes na webu informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy.

Dalších nejméně osm případů dříve potvrdily hygienické stanice v jiných krajích, souhrnná data již Státní zdravotní ústav (SZÚ) nezveřejňuje.

U čtyř nově zjištěných nakažených se podle hygieniků objevily příznaky ve druhé polovině srpna, u dvou v polovině měsíce a u jednoho na začátku. Potýkali se kožními problémy včetně typické vyrážky, někteří měli teplotu nebo zimnici bez teplot nebo zduřelé uzliny.

Z 37 případů, které se za více než tři měsíce od prvních nákaz v ČR objevily v Praze, hodnotí zdravotníci u 34 jejich zdravotní stav v době nemoci jako lehký, u třech šlo o střední závažnost a dva pacienti museli být hospitalizovaní. U jednoho pacienta se jako komplikace objevila takzvaná anurie, tedy akutní selhání ledvin.

Do poloviny srpna byli všichni nakažení muži, novější data SZÚ nepublikoval. Právě skupina mužů majících sex s muži patří podle odborníků ústavu mezi nejohroženější skupinu. K nákaze dochází při blízkém a dlouhodobém styku, například sexuálním.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA a dalších zemích. Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) bylo zaznamenáno přes 800 případů v 21 evropských zemích.

Témata:  opičí neštovice lékaři

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 21:14

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy