reklama

Do letošního roku však Česko vstupuje bez svého klíčového každoročního zákona, kterým je státní rozpočet. Nová vládní koalice chce předložit svůj rozpočet, což způsobí, že zřejmě až do konce března bude stát hospodařit v rozpočtovém provizoriu.

Lidé v nouzi, kteří opakovaně neplatí pokuty za vybrané závažné přestupky, budou moci nově přijít o část doplatku na bydlení či příspěvku na živobytí. Úřady budou mít nyní právo jim neuhrazené sankce z těchto dávek strhávat. Přísnější sankce dopadnou také na řidiče, kteří nezaplatí dluh za dřívější dopravní přestupky. Policisté, strážníci i celníci jim budu smět na místě odebrat registrační značku nebo nasadit takzvanou botičku.

Na druhé straně se zvýší odměny pěstounů i státní příspěvky na dítě pro klokánky a podobné azylové domy. Odměna pěstounů se bude odvíjet od minimální mzdy a bude záviset i na počtu dětí, o něž pečují, a na jejich zdravotním stavu. Žádat budou moci od nynějška ještě tři roky. Postiženým lidem, kteří využívají pobytové sociální služby, vzrostou příspěvky na péči. Částky budou mít stejné, jaké dostávají postižení lidé, kteří žijí doma. Oběti protiprávních sterilizací z období od července 1966 do konce března 2012 mohou od příštího roku získat odškodné od státu 300.000 korun.

Občané, obce i Zlínský kraj budou moci žádat stát o náhradu škody, která jim vznikla v souvislosti s výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích. Všichni poškození žadatelé by mohli získat celkem až 700 milionů korun. Platit začne novela energetického zákona namířená proti takzvaným energošmejdům. Zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Na linky tísňového volání 112 a 150, které mají ve své působnosti hasiči, a na policejní linku 158 bude možné od dnešního večera posílat v tísni také textové zprávy, tedy SMS. Dosud se na tyto linky dalo pouze telefonovat.