Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V úterý přibylo v ČR nejvíc případů nákazy za den od začátku epidemie

Češi se nechávají testovat na covid-19
Češi se nechávají testovat na covid-19
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V úterý přibylo v Česku nejvíc nákaz covidem-19 za den od začátku epidemie loni v březnu. Nově nakažených bylo 22.479, zhruba o polovinu víc než za předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rostl také počet hospitalizovaných s covidem-19, ale méně výrazně.

Za uplynulý týden jejich množství stouplo přibližně o čtvrtinu na 4425. V pondělí bylo podle revidovaných údajů ministerstva hospitalizovaných přes 4500, nejvíc od poloviny letošního dubna. Značně rostou i počty úmrtí lidí s covidem-19. Za listopad jich už zemřelo 848, zatímco za celý říjen bylo úmrtí 333.

Denní nárůsty počtu nákaz v Česku stoupají zhruba od začátku září. Přibližně poslední měsíc rostou velmi prudce. V polovině října se ještě pohybovaly kolem 1500 nově nakažených za den, na začátku listopadu už činily skoro 10.000 denně a před týdnem dosáhly skoro 15.000 případů za den. Dosavadní rekord z 6. ledna letošního roku byl 17.778 potvrzených případů nákazy za den.

Na úterním rekordním nárůstu mělo podle ministerstva podíl testování ve školách i to, že po úterku tento týden následuje státní svátek. "Vždycky ve středu bývají vysoká čísla za den předcházející, za úterý, a do toho se promítly ještě dva prvky - zaprvé výsledky testování ve školách a den před státním svátkem. Vždycky před tím dnem volna bývají výsledky trochu větší," řekl dnes Českému rozhlasu - Radiožurnálu mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Druhé kolo testování na covid-19 ve školách v pondělí 8. listopadu odhalilo 3423 pozitivních případů, uvedlo v úterý ministerstvo zdravotnictví. Celkem se podle údajů úřadu testovalo zhruba 495.000 žáků. Podíl pozitivních vzorků tak byl kolem 0,7 procenta. V pondělí 15. listopadu se děti ve 22 okresech a Praze testovaly znovu. Výsledky tohoto testování zatím ministerstvo nezveřejnilo.

Podobně prudce jako množství případů covidu-19 narůstají i počty nakažených koronavirem, kteří skončí v nemocnicích. Na začátku října bylo ještě hospitalizovaných kolem 250, v polovině října přes 500 a na začátku listopadu přes 2000. Jen za první polovinu listopadu se množství hospitalizovaných více než zdvojnásobilo. Naposledy byly tak vysoké počty lidí s covidem-19 v nemocnicích letos v polovině dubna. Tehdy ale bylo víc lidí ve vážném stavu - až kolem tisícovky, kdežto nyní k úterku bylo těžce nemocných 661 z celkových 4425 hospitalizovaných.

Údaje o hospitalizovaných na webu ministerstva však nezahrnují pacienty, kteří už po určité době nevykazují příznaky covidu-19, ale v nemocnicích zůstávají. Nemocnice v Česku musí kvůli vysokému počtu covidových pacientů omezovat odkladnou péči a v některých regionech vypomáhají v nemocnicích vojáci. K dnešnímu ránu bylo v nemocnicích v zemi volných podle ministerstva zdravotnictví jen 21 procent lůžek s umělou plicní ventilací a 23 procent standardních lůžek s kyslíkem.

Také počty úmrtí lidí s covidem-19 se rychle zvyšují. V pondělí zemřelo podle aktualizovaných údajů ministerstva 84 lidí, což byl nejvyšší počet mrtvých za den od poloviny dubna. Jedná se o podobné množství zemřelých jako za celý červenec, srpen a září dohromady. Tehdy se počty mrtvých pohybovaly jen v desítkách za měsíc. Celkem už za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku zemřelo 31.709 nakažených a celkový počet potvrzených případů nemoci je přes 1,93 milionu.

V úterý se oproti předchozímu týdnu zvýšily počty testů na koronavirus. Předchozí úterý bylo provedeno zhruba 69.000 PCR a 38.000 antigenních testů, kdežto tento týden v úterý přes 79.000 PCR a 43.000 antigenních testů.

Kvůli rekordnímu nárůstu množství potvrzených nákaz však i přes zvýšení počtu testů značně stouply podíly pozitivně testovaných. U preventivních a plošných testů, kterých se provádí nejvíc, vzrostl podíl pozitivních z 5,99 procenta za předchozí úterý na 8,31 procenta, což je nejvíc od začátku ledna. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl ze 14,09 na 19,29 procenta, nejvíc od konce letošního února. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil ze 33 na 42,94 procenta, což je nejvíce od první poloviny ledna.

Skokově dnes stouplo tzv. incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100.000 obyvatel. Číslo používané státem pro určování protiepidemických opatření činilo k úterku 739 případů, zatímco k dnešku 813 případů. Minulý týden ve středu bylo incidenční číslo ještě pod 600 případy na 100.000 obyvatel za týden.

Incidenční číslo dnes vzrostlo ve všech regionech. Největší zůstává v Olomouckém kraji s 1217 případy za týden na 100.000 obyvatel. Přes tisícovku je také v Jihomoravském a Zlínském kraji. Nejnižší je číslo nadále v Karlovarském kraji s 286 případy na obyvatele.

Odborníci, včetně ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška, opakovaně uvádějí, že těžkému průběhu covidu-19 mohou lidi předejít očkováním. Vláda nyní zvažuje zpřísnění protiepidemických opatření, které by se dotklo hlavně neočkovaných. Už od začátku listopadu třeba zrušila hrazení testů na koronavirus z veřejného zdravotního pojištění pro neočkované dospělé. Počty očkovaných proti covidu-19 v poslední době stoupají. V úterý bylo naočkováno přes 47.000 lidí, asi o 3000 více než před týdnem. Celkem bylo v Česku podáno od loňského začátku očkování zhruba 12,9 milionu dávek vakcín a plně naočkováno je asi 6,2 milionu lidí.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Ministerstvo zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy