Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Václav Klaus dostal pokutu 8000, nevzal si roušku

Václav Klaus
Václav Klaus
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Bývalý prezident Václav Klaus musí zaplatit pokutu 8000 korun za loňské vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze, informovala dnes Česká televize. Pokutu pravomocně potvrdilo ministerstvo zdravotnictví, které zamítlo Klausovo odvolání.

Informaci potvrdil ČTK Klausův právník Zdeněk Koudelka. Exprezident musí zaplatit také dalších tisíc korun jako náklady řízení. Klaus podá proti verdiktu správní žalobu k Městskému soudu v Praze, uvedl Koudelka.

Výše pokuty je o něco nižší, než ji původně stanovila pražská hygienická stanice, která Klausovi vyměřila desetitisícovou pokutu. "Ministerstvo snížilo výši pokuty z deseti tisíc korun na osm tisíc korun, neboť na rozdíl od Hygienické stanice hlavního města Prahy nepřihlédlo jako k přitěžující okolnosti, že se obviněný dopustil přestupku v době nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2. Ve zbytku ministerstvo napadené rozhodnutí potvrdilo," cituje televize z písemného rozhodnutí ministerstva zdravotnictví ze začátku června.

Koudelka dnes ČTK řekl, že Klaus ve správní žalobě hodlá argumentovat mimo jiné tím, že hygienici uložili pokutu v rozporu s ústavou za porušení opatření, které pro nezákonnost zrušil soud. "Z hlediska ústavního nelze ukládat a vymáhat pokuty na základě nezákonných a neústavních právních aktů," uvedl. Bývalý prezident podle něj vnímá nesouhlas s pokutou i jako obranu všech dalších lidí, kterých se dotkla nezákonná opatření ministerstva zdravotnictví. Správní žaloba nemá odkladný účinek proti rozhodnutí ministerstva, podle svého právníka už nicméně Klaus pokutu zaplatil.

Klaus si přišel loni 28. října před Obecní dům připomenout výročí vzniku Československa. U pamětní desky vystoupil s projevem, ve kterém kritizoval vládní opatření proti koronaviru. Na akci neměl navzdory tehdejším vládním opatřením nasazenou roušku. Po uveřejnění záběrů z události v médiích se případem začala zabývat policie, která případ následně předala k řešení pražské hygienické stanici. Hygienici bývalému prezidentovi v lednu udělili pokutu deset tisíc korun za porušení mimořádných opatření. Klaus s pokutou nesouhlasil a podal proti rozhodnutí odpor, v němž požadoval zastavení přestupkového řízení. V březnu ale hygiena své rozhodnutí potvrdila. Klaus se proto obrátil s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví, které ale nyní jeho námitky definitivně odmítlo.

Podle ministerstva hygienická stanice při správním řízení nezjistila, že by Klaus svým jednáním někoho nakazil, což bylo při určování výše pokuty posuzováno jako polehčující okolnost.

Klaus už dříve uvedl, že podání odporu proti udělení pokuty bylo míněno "nejen jako nesouhlas s udělením konkrétní pokuty, ale i jako občanský protest z obecných důvodů, které směřují k ochraně práv všech občanů a k ochraně svobody proti potlačování občanských svobod". Udělení pokuty je podle něj postihem za politický akt, a ne trestem motivovaným epidemiologickými důvody. Je podle něj povinností představitelů veřejného života veřejně si připomenout založení státu a nenechat se odstrašit epidemií. Poznamenal, že postih dostal za několikaminutové položení kytice a asi dvouminutový venkovní projev bez roušky. Povinnosti může ukládat jen zákon a nošení roušek žádný zákon nenařizuje, poznamenal.

Klaus na veřejnosti vystupoval bez roušky nebo jiné ochrany obličeje opakovaně, dlouhodobě také kritizuje vládní opatření proti šíření koronaviru.

Témata:  Václav Klaus

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.