Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válek chce připravit změnu zákona, která má bránit výpadkům léků

Vlastimil Válek (TOP 09)
Vlastimil Válek (TOP 09)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministerstvo zdravotnictví chce podle ministra Vlastimila Válka (TOP 09) připravit změnu zákona, která má pomoci překlenout výpadky důležitých léků na straně výrobce. Distributoři by u vybraných léčiv měli držet několikaměsíční zásobu, například tříměsíční. Řekl to na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně.

Lékaři i z řad poslanců upozornili na to, že nyní chybí například základní antibiotikum penicilin, čípky proti horečce a další důležité léky.

"Některé léky zmizely z evropského trhu, protože se jejich komponenty vyrábějí v Číně či Rusku," řekl Válek. Vláda proto podle něj, aby zabránila delší nedostupnosti léčiv vyráběných v Česku, zařadila farmaceutické firmy vyrábějící léčiva mezi obory, které budou mít kvůli růstu cen energií podporu od státu.

V delším horizontu by podle něj mohla situaci zlepšit změna zákona, která by firmám distribuujícím léky nařídila u vybraných nezbytných druhů léků držet třeba tříměsíční zásobu. Válek chce téma také otevřít na příštím jednání ministrů zdravotnictví Evropské unie, které Česko v současné době předsedá. Diskutovat chce i s výrobci léků, jak dostupnost léků může EU podpořit.

Důvody výpadků léků jsou různé, některé účinné látky i léčiva různých výrobců vyrábí stejné továrny. "V posledních 30 letech evropští výrobci detašovali do Asie veškerou výrobu substancí," řekl k tomu poslanec Petr Fifka (ODS). Jiné léky se vyrábějí vždy po nějakou dobu, pak je nahradí ve výrobě jiné. Problém pak nastane, pokud se lék spotřebuje dříve, než se plánovalo, dodal.

Podle poslance a dětského lékaře Davida Kasala (ANO) byl měl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) lékaře jednoduchou formou o výpadcích informovat. "SÚKL si myslí, že první, co udělám ráno, když přijdu do ordinace, je, že si zapnu internet a budu brouzdat po jejich webu, jaké léky nejsou," uvedl. Podle něj by byla třeba jednoduchá informace, například skrze lékařský software při předepisování léku.

Mezi chybějícími léky je například mast framykoin, která chybí opakovaně, nebo právě antibiotika penicilin, dalacin nebo sirup ospen. Aby přitom lékař zjistil nedostupnost léku, musí si je jednotlivě vyhledat v databázi SÚKL, souhrnný seznam aktuálně nedostupných léků ústav nepublikuje.

Podle České lékárnické komory za nedostupností některých léků na recept stojí i jejich příliš nízká cena na českém trhu, protože výrobci je raději dodají do zemí, kde je cena vyšší. Většina léků má však podle lékárníků dostupnou alternativu se stejnou účinnou látkou. Některé léky zase podle komory umí lékárníci vyrobit na objednávku z jednotlivých surovin. Dlouhodobě tak vyráběli například náhradu antibiotické masti na předpis framykoin, která se používá k léčbě kožních infekcí, poranění či popálenin, nebo očních kapek opthalmo-septonex pro léčbu zánětů spojivek.

Témata:  Vlastimil Válek léky

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 15:01

Česko přijalo víc uprchlíků z Ukrajiny, než zvládá, myslí si většina Čechů

Podle nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) si většina lidí myslí, že Česká republika přijala více uprchlíků z Ukrajiny, než je schopna zvládnout. Tento názor sdílí 58 procent respondentů. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy