Praktických lékařů pro děti a dorost je už v současné době v některých regionech nedostatek, mnozí odcházejí do důchodu, protože dětští praktici mají ze všech oborů nejvyšší průměrný věk.

Ministr v úterý jednal se zástupci České pediatrické společnosti Jana Evangelisty Purkyně, ta sdružuje dětské lékaře pracující v nemocnicích. "S výborem jsme se dohodli, že vytvoříme skupinu pro koncepci pediatrické péče. Chtěl bych, aby vznikla v řádu měsíců, abych ji mohl předložit vládě a aby ji vláda schválila," řekl Válek. Dodal, že na přípravě koncepce chce pracovat se zástupci sdružení dětských praktických lékařů.

Koncepce má podle něj být dlouhodobá a mít podporu napříč politickým spektrem, aby vydržela i změny v čele ministerstva. "Dohoda dlouhodobě povede k tomu, že se nám zvýší počet absolventů lékařských fakult, kteří vstoupí do programu pediatrie, kteří si vyberou ten obor, půjdou do terénu a budou dělat praktické pediatry," doplnil ministr.

Více podporovat chce i rezidenční pracovní místa, kde se mladí lékaři vzdělávají v ordinacích zkušených kolegů. Letos takových míst ministerstvo platí 80, pro všeobecné praktické lékaře dalších 150.

Problémy podle Aleny Šebkové, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, trvají už zhruba 20 let. Loni v květnu k tomu uvedla, že je ještě prohloubily změny ve vzdělávání dětských lékařů. V roce 2016 skončil samostatný obor specializačního vzdělávání všeobecné praktické lékařství pro děti a dorost, byl začleněný do oboru pediatrie.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ubylo ordinací dětských praktických lékařů mezi roky 2004 a 2019 o více než 13 procent, dětí ale ve stejné době o desítky tisíc lidí přibylo. Průměrný věk praktického lékaře se blíží 60 letům. Například Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR na konci loňského roku uvedla, že čtvrtina ze zhruba 500, se kterými má smlouvu, je starší 65 let. Nejvíc jich bude v příštích letech odcházet do důchodu v Praze a Středočeském kraji, problémy očekává ale hlavně v Jihomoravském a Ústeckém kraji.

Podle mapy VZP chybí dětský lékař v 68 regionech, například ve všech regionech Karlovarského kraje kromě Ostrova a okolí a ve velké části Středočeského kraje. Naopak uspokojena je podle VZP poptávka v celém Jihočeském, Zlínském a většině Plzeňského či Pardubického kraje.

reklama