Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válek chce zjednodušit zaměstnávání zdravotníků z Ukrajiny

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
Foto: Facebook Vlastimil Válek (TOP 09)

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce příští týden vládě předložit návrh na zjednodušení zaměstnávání zdravotníků z Ukrajiny. Měli by pečovat pouze o ukrajinské uprchlíky, řekl dnes po setkání s eurokomisařkou pro zdravotnictví a bezpečnost potravin Stellou Kyriakidesovou. Uznávání kvalifikací je řešeno jednotně na úrovni EU. Eurokomisařka doplnila, že komise připravuje řešení platné pro všechny státy.

"Za mimořádné situace je třeba přijímat mimořádná řešení," uvedla. Podle Válka je třeba dostat ukrajinské odborníky, lékaře i další zdravotníky do systému co nejdříve. V řádu dní by podle něj mohli začít pomáhat s péčí o ukrajinské uprchlíky, například na UA pointech. Ti, kteří budou chtít absolvovat vzdělávací kurzy, mohou nastoupit na akreditovaná pracoviště a pracovat pod dozorem. Pokud budou chtít v zemi zůstat, projdou standardním procesem uznávání odborného vzdělání.

Podle Válka se řeší krátkodobá strategie na příští tři měsíce a pak dlouhodobá na jeden rok, po který uprchlíkům platí vízum strpění. V současné době mohou zdravotníky bez aprobačních zkoušek přijmout jen zdravotnická zařízení akreditovaná pro vzdělávání na tříměsíční stáže, které lze prodloužit až na tři roky.

S eurokomisařkou řešil také očkování uprchlíků, jak proti covidu-19, tak povinná dětská očkování. Přislíbeno je 30.000 dávek povinných dětských vakcín. "Myslím, že tento problém vyřešíme v řádu týdnů. Není to ale problém, že bychom nebyli schopni očkovat," dodal. Nehrozí podle něj ani nedostatek vakcín pro české děti.

"Příští týden budu mít v Bruselu jednání s ministry zdravotnictví jednotlivých zemí EU, kdy tento konkrétní požadavek znovu vznesu," dodal.

Na úrovni celé EU se podle Válka řeší také získání zdravotnické dokumentace uprchlíků z Ukrajiny. Kyriakidesová také uvedla, že je v celé unii připraveno 10.000 lůžek pro nemocné, kteří potřebují akutní zdravotní péči. "Některé převozy už proběhly a další budou v brzké době pokračovat," řekla. Česko vyzvala, aby této možnosti využilo, pokud by byl tuzemský zdravotní systém pod příliš velkým tlakem.

Válek doplnil, že Česko přijalo asi 25 onkologicky nemocných dětí, o které pečují zdravotníci Fakultní nemocnice v Motole. Péči o ně je ale podle něj třeba řešit dlouhodobě, třeba i po skončení války. Na Ukrajině totiž nefunguje česká obdoba veřejného zdravotního pojištění.

Ministr s eurokomisařkou probírali také budoucí české předsednictví EU. "Podporujeme priority, které si české předsednictví zvolilo. Budeme se podrobněji věnovat evropskému plánu boje s rakovinou, který je jedním z hlavních pilířů evropské zdravotní unie," dodala Kyriakidesová.

Dalšími zdravotními tématy, kterým se bude české předsednictví věnovat, je problematika vzácných onemocnění, očkování a duševního zdraví.

Před polednem má eurokomisařka naplánované setkání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou, odpoledne se setká se zástupci evropských výborů Sněmovny a Senátu. V doprovodu zástupců pražského magistrátu pak navštíví asistenční centrum pomoci Ukrajině v pražském Kongresovém centru. Tématem schůzky bude i podpora, kterou může EU poskytnout ČR na pomoc s ukrajinskými uprchlíky.

Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí přes tři a půl milionu lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.

Témata:  Ukrajina Vlastimil Válek

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 9:26

Putin se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy