reklama

Doplnil, že na přelomu února a března by měla do ČR dorazit vakcína od firmy Novavax, registrace na očkování touto látkou by mohlo začít do 14 dnů.

Válek předpokládá, že začátkem příštího týdne se počet nových nákaz denně dostane na zhruba 50.000. "Když ve středu budeme kolem 80.000, tak bych byl velmi spokojený," konstatoval. Poté by podle něj měla epidemie pomalu klesat. Část odborníků už dříve odhadovala, že na vrcholu epidemie může být až 200.000 nově nakažených denně. Podle Válka už v Praze začíná epidemie zpomalovat.

"Přestává se nám virus šířit mezi žáky. V Praze začíná pomalý pokles, začíná se nám daleko víc posunovat do střední, starší populace," řekl Válek. Právě přesun nákazy mezi seniory považuje za problém také místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví a stínový ministr zdravotnictví Julius Špičák (ANO). Podle něj by byla nejlepším řešením povinná vakcinace pro lidi nad 60 let. Tu ale současná vláda odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) je velkou neznámou, jak na omikron zareagují neočkovaní lidé.

Povinné očkování navrhla minulá vláda, mělo pro některé profese a seniory platit od března. Nynější kabinet vyhlášku ale tento týden odmítl. Důvodem zrušení bylo podle Válka to, že nebyla dobře napsaná a byli v ní zahrnuti i lidé, kteří nejsou v riziku. Vyhláška podle něj také požadovala dvě dávky očkování proti covidu, ale dnes už je jasné, že je potřeba i třetí, posilovací dávka. Argumentem bylo i to, že od února budou očkovací certifikáty těm, kteří mají jen dvě dávky, platit pouze devět měsíců.

Podle Válka je nyní v Česku asi 100.000 seniorů, kteří dosud nemají posilovací dávku očkování a dalších asi 350.000 až 400.000 lidí nad 60 let, kteří nejsou očkováni vůbec. Ministr předpokládá, že nová očkovací látka od Novavaxu přesvědčí statisíce lidí, aby se nechaly očkovat. Část lidí totiž odmítá mRNA vakcíny, kterými se v současnosti v Česku většinou očkuje. Vakcína od Novavaxu je podle informací Státního ústavu léčiv takzvaně proteinová, tedy jiného typu než čtyři dosud schválené vakcíny.

Prymula: Kapacita nemocnic by měla být pro omikron dostatečná

Koronavirovou variantu omikron, která nyní v Česku převládá, by kapacita českých nemocnic měla zvládnout. V dnešním pořadu Partie CNN Prima News to řekl epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula. Britská data podle něj ukazují, že s variantou omikron skončí v nemocnici asi 1,5 procenta nakažených. S tím, jak se bude omikronová vlna rozvíjet, by podle něj mohl být problém s velkým množstvím lidí v karanténách.

"Z britských dat je vidět, že jenom asi 1,5 procenta lidí bylo hospitalizováno, a naše kapacita je v tuto chvíli dostatečná," řekl Prymula. Dodal, že v blízké době se dá očekávat nárůst počtu hospitalizovaných, ale i tak by to měly nemocnice zvládnout.

S ohledem na povinné testování by se nicméně podle epidemiologa mohl v dalších týdnech či měsících ukázat jako problém nastavený systém karantén, který v prvních fázích vlny smysl dává, ale později by mohl vést k personálním problémům ve službách včetně zdravotnictví.

Efektivní trasování omikronu je podle Prymuly s ohledem na rychlost šíření problematické. "Musíme si uvědomit, že na rozdíl od delty by tady trasování mělo fungovat podstatně rychleji, my potřebujeme znát výsledky do 24 hodin, nejdéle do 48 hodin," řekl.

Prymula souhlasí s rozhodnutím vlády zrušit povinné očkování pro lidi nad 60 let a vybrané profesní skupiny, které mělo platit od března. V případě, že by se objevila nová mutace viru s těžším průběhem, je podle něj možné se k povinné vakcinaci vrátit. "Může se vyskytnout mutace, která by byla závažnější, a pak celé to kolečko začíná od znovu," zmínil. Se zrušením opatření v pořadu souhlasila také senátorka Alena Dernerová (nestr. za SD–SN) a poslankyně Karla Maříková (SPD).

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) uvedl, že v tuto chvíli už je na povinnou vakcinaci s ohledem na novou variantu pozdě. "Bohužel jako společnost ztrácíme schopnost rychle zareagovat," míní. Rozhodnutí vlády naopak kritizoval poslanec David Kasal (ANO). Vzhledem k tomu, že efektivní trasování je v případě omikronu kvůli velké rychlosti šíření nereálné, je podle něj potřeba zajistit co největší proočkovanost a jiné možnosti, jak vakcinaci podpořit, jsou již vyčerpané.

Za povinné očkování se dnes na Primě postavil také předseda České lékařské komory Milan Kubek. "Ta vyhláška nebyla dokonalá, ale byla určitým signálem," řekl. Dodal, že v tuto chvíli jsou omikronem nejpostiženější mladší ročníky, dá se předpokládat, že v dalších týdnech se začne šířit mezi staršími lidmi, kde se dají očekávat vážnější případy. Molekulární biolog Marian Hajdúch dodal, že virulence a smrtnost omikronu je podobná jako u původní wuchanské varianty koronaviru. "Rozdíl není velký a rozhodně to není chřipka," řekl.

Dernerová a Maříková se shodly na tom, že testovat by se měli jen příznakoví jedinci. Bylo by podle nich také namístě zrušit covidové pasy a omezení služeb pro lidi, kteří nejsou naočkováni nebo nemoc neprodělali. To do budoucna podpořil i Kuba, ale bude podle něj záležet na dalším vývoji. "Pokud se ve společnosti zjistí, že máme obrovské počty pozitivních, ale nic nám to ve zdravotnickém systému nedělá, pak tohle opatření nedává smysl," řekl.