Bratislava i Praha podle obou ministrů také připravují smlouvu o spolupráci svých záchranných služeb tak, aby záchranáři pro případ potřeby mohli pomáhat na druhé straně společné hranice.

"Musíme se připravit na podzim, kdy nás bezesporu čeká další vlna. Všichni rizikoví občané našich zemí by měli být přeočkováni, především senioři, kteří mají nadváhu a další nemoci," uvedl Válek. Podle něj je to jediná bezpečná cesta, jak zabránit tomu, aby tito lidé zemřeli.

Podle českého ministra pacienti v souvislosti s covidem-19 umírají především proto, že nejsou očkovaní. "Virus tady vždy bude, nikdy nezmizí. Virus zmutoval, naučil se poznávat svého hostitele, tedy člověka. Domnívám se, že Evropa bude muset očkovat proti covidu stejně, jako se očkuje proti chřipce a jakémukoliv jinému infekčnímu onemocnění, kdy se dospělí očkují," uvedl Válek.

Na Slovensku i v Česku je nyní situace v souvislosti s koronavirovou nákazou nejlepší za posledních několika měsíců, obě země také už odbouraly dřívější výrazné epidemické restrikce. Slovensko v očkování proti covidu-19 výrazněji zaostalo za průměrem EU.

Lengvarský řekl, že Slovensko a Česko dokončují přípravu dohody o spolupráci záchranných služeb v příhraničních oblastech a u větších zásahů. Cílem je, aby se pacientovi dostala pomoc v co nejkratší době bez ohledu na to, ze které země k němu záchranáři vyrazí.

"Princip je v tom, aby slovenské a české záchranné služby byly v příhraničních oblastech propojeny tak, aby v případě, že slovenská sanitka je blíže k českému pacientovi na české straně, a naopak, jejich služby byly koordinovány. V neposlední řadě, aby byly ulehčeny zásahy při hromadném postižení osob, viděli jsme to při tornádu na Moravě," řekl Lengvarský.

Zmíněná dohoda bude prezidentským typem smlouvy a Válek by uvítal, pokud by vstoupila v platnost na začátku příštího roku.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených v posledních týdnech ohlásila řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly až ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.