Neexistuje riziko, že by z Ukrajiny do Česka přišla varianta koronaviru, o které by ministerstvo zdravotnictví nevědělo. Novinářům to před dnešním jednáním vlády řekl ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Resort má podle něj také připraveny varianty postupu ohledně koronavirové pandemie pro zbytek roku, diskutují o nich nyní odborníci.
Ministerstvo v úterý na twitteru uvedlo, že počty pozitivních případů nákazy koronavirem s příchodem uprchlíků z Ukrajiny podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) nerostou. "Rozhodně je nulové riziko, že by sem z Ukrajiny přišla nějaká mutace, o které bychom nevěděli," řekl dnes Válek.
Odborníci čekají menší vlnu covidu, podle matematičky Lenky Přibylové bude způsobena subvariantou koronaviru omikron BA.2. Podle Státního zdravotního ústavu se nově zachycená subvarianta rozšířila z Dánska. Podle dat ze sekvenací vzorků tvoří v ČR asi 25 procent případů. "Situaci monitorujeme, debatujeme o ní. Jsme připraveni, když se objeví jakýkoli problém, na něj včas reagovat," dodal Válek.
Válek dnes vládě navrhne od pondělí 14. března zrušit nošení respirátorů kromě hromadné dopravy a zdravotnických a sociálních zařízení. V současné době jsou kvůli epidemii koronaviru povinné respirátory ve veřejných vnitřních prostorech včetně pracovišť a v hromadné dopravě. Situace je podle ministra pod kontrolou, vyzval ale lidi k očkování a k využívání hrazeného PCR testu při příznacích. "Pořád ještě počet pacientů neklesá tak, jak by měl," doplnil.
Resort má hotový scénář pro zbytek roku, který připravil tým Národního institutu pro zvládání pandemie vedený vakcinologem Romanem Chlíbkem. Diskutují o něm nyní například odborníci ze Státního zdravotního ústavu, řekl Válek. "Materiál bude to, podle čeho budeme dál postupovat, má to variantní scénáře," dodal ministr.
Úřad se nyní zabývá také možnostmi zaměstnání uprchlíků z Ukrajiny. Válek debatoval s řediteli fakultních nemocnic či vědeckou radou o případných variantách. Lze podle něj využít jazykových znalostí a odborných dovedností uprchlíků.
"Mohou pomáhat v ambulancích s překladem, především v nemocnicích, kde chceme zřídit speciální ambulance. Mohou pomáhat v různých centrech, kde jsou Ukrajinci, s odebíráním anamnézy, tlumočením," uvedl Válek. U nelékařských profesí je podle něj situace jednodušší než u lékařů.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, uprchlíci, Vlastimil Válek
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45