reklama

Smrk ztepilý s výškou 22 metrů přivezl do centra města americký tahač s celkovou délkou 29 metrů a šířkou 5,5 metru. Ke Staroměstskému náměstí vyrazil v pondělí kolem 23:00 z Milovic. Smrk pochází ze soukromé zahrady ze Semil, kde byl v neděli pokácen a následně převezen k Praze.

Vybrán byl na základě každoročně vyhlašované soutěže pořadatele pražských trhů, společnosti Taiko, o zasílání tipů na vánoční strom. Majitelka ho Pražanům věnovala, svými rozměry začal totiž ohrožovat přilehlou zástavbu.

Cesta z Milovic byla podle vedoucího přepravy Martina Švestky bez komplikací. Jediným problémem se stala Pařížská ulice, kde neukáznění řidiči nechali stát auta a tahač s naloženým smrkem musel tak ulicí prokličkovat, řekl dnes novinářům.

Usazení smrku do kotevní jímky se podařilo rychle, na první pokus byl strom posazen rovně. Akci přihlíželi policisté a hasiči. Ukotvení budou pracovníci v následujícím období kontrolovat vždy při silnějším větru, uvedl provozní ředitel firmy Taiko Petr Hozák.

Rozsvícený strom uvidí Pražané a další návštěvníci hlavního města poprvé v sobotu, kdy také začnou na Staroměstském náměstí vánoční trhy. Stánky sem pořadatelé trhů začali přivážet dnes po půlnoci. Smrk i vánoční stánky budou na místě do 6. ledna.

reklama