Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Včelí katastrofa v Česku? Vědci vydali alarmující zprávu

Včely
Včely
Foto: Pixabay

Výsadba nevhodných rostlin na polích, v zahradách i ve městech, často sekané trávníky a prodlužující se vlny extrémních teplot mohou v budoucnu oslabit včelstva v Česku.

Obživa včelám ubývá kvůli často sekaným trávníkům a vysazování okrasných stromů, jako je sakura, která vůbec nemá nektar. V tiskové zprávě to uvedla Mendelova univerzita.

"Také čeští zemědělci v posledních letech častěji volí plodiny, které dávají méně nektaru, než ty původní. Výjimkou není ani řepka, u které v současné době pěstované odrůdy jsou na mnoha místech z hlediska poskytování nektaru a pylu zcela bezvýznamné. Navíc s řepkou souvisí její nadměrná chemizace, včelstva díky tomu slábnou a mají problémy s vytvořením následné zimní kondice a odolnosti proti virům," upozornil Antonín Přidal z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Po letošní zimě se včelaři museli vyrovnat s výraznými úhyny. Populace roztočů podle Přidala v roce 2019 dosáhla vrcholu a přispěla k šíření nebezpečných včelích virů. Odborníci odhadují, že asi pětina včelstev uhynula.

"Problémem je přenos virů roztočem kleštíkem včelím. Viry mají v poslední době vzrůstající virulenci a škody jsou stále větší a častější. Ani včasné tlumení přírodními látkami jako jsou organické kyseliny, nemusí přinést řešení, jak tomu doposud bylo," řekl Přidal.

Úhyn včelstev řešilo i včelařské oddělení Mendelovy univerzity, které přišlo během zimy a jara o víc než polovinu včelstev.

Témata:  včely příroda Česká republika Brno zemědělci

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.