Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je zřejmě podstatně vyšší. Podle posledního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) do Česka za čtyři týdny od začátku ruské invaze na Ukrajinu dorazilo téměř 300.000 uprchlíků. Téměř polovinu tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy.

Počty udělených víz i lidí, kteří se hlásí na cizinecké policii, v posledních dnech klesají. V pondělí vnitro udělilo přes 7000 víc, v úterý a ve středu okolo 5000 víz. Nejvíce lidí dostalo speciální vízum ve středu 9. března, bylo jich 17.325.

Nejvíce běženců zůstává stále v Praze, jejich počet se podle středečních statistik ministerstva vnitra blíží 53.000. Pražské asistenční středisko, které je společné pro Prahu a Středočeský kraj, dosud odbavilo téměř 55.500 lidí.

Primátor Zdeněk Hřib v týdnu oznámil, že asistenční centrum se přesune do bývalé budovy Komerční banky ve Vysočanech. Stěhování má proběhnout do 14. dubna. Kongresové centrum je třeba uvolnit pro plánované kulturní a společenské akce.

Uprchlíci před válkou dostávají od úterý nově víza za účelem dočasné ochrany. Mohou tak pobývat na území České republiky až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a nárok na další asistenci, například při ubytování.

Vláda ve středu schválila kvůli přílivu ukrajinských uprchlíků návrh na prodloužení nouzového stavu zhruba o dva měsíce. Poslanci žádost posoudí na mimořádné schůzi v úterý. Kabinet zatím vyhlásil nouzový stav 4. března na 30 dnů.