Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve vzorcích koronaviru nadále převažuje mutace delta

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

V Česku je i nadále dominantní nakažlivější mutace delta, je ve zhruba 95 procentech pozitivních testů na koronavirus, které má Státní zdravotní ústav (SZÚ) k dispozici. Je to o dva procentní body méně než před týdnem. Ústav nyní zkoumá také osm vzorků, které by mohly být neznámou variantou koronaviru. Mohou souviset s prázdninovým cestováním. Ústav o tom dnes informoval ČTK. Ústav dělá celogenomové sekvenace DNA viru, které mohou variantu koronaviru potvrdit.

Nové varianty koronaviru, které jsou nakažlivější, postupně vytlačují ty méně nakažlivé. Původní variantu, která se v ČR začala objevovat loni v březnu, nahradila postupně kolem přelomu roku varianta alfa, dříve označovaná jako britská. Od června se v Česku začíná šířit delta, která byla původně označovaná jako indická.

Ústav má za posledních 14 dnů k dispozici data z 1738 testů provedených metodou diskriminačního PCR. Varianta delta byla ve zhruba 95 procentech, mutace alfa pak v méně než dvou procentech. V souvislosti s prázdninových cestováním byly zřejmě podle SZÚ dovezeny do ČR jiné linie viru. "Tyto nálezy pocházejí z různých laboratoří, nikoli tedy z jednoho místa. Jejich celogenomová sekvenace potrvá zhruba 14 dnů," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Celogenomovou sekvenaci udělali odborníci v červenci u 508 vzorků, z toho 481 potvrdilo mutaci delta a osm variantu alfa. V Jihomoravském kraji byly v červenci evidovány dva izolované záchyty varianty lambda, podle SZÚ se dále nešíří. Čeká se na potvrzení či vyvrácení 20 případů, kde bylo podezření na variantu delta plus.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 9:09

Válku to nerozhodne, reagoval Austin na požadavek ohledně úderů do hloubi Ruska

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy