Vláda by se podle vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) měla zaměřit na zlepšení komunikace. Situaci kolem energetické krize ale kabinet nepodceňuje, řekl dnes novinářům před jednáním vlády. Prostor pro zlepšení v komunikaci vidí i ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09).
Asociace hotelů a restaurací tento týden uvedla, že vláda neodpovídá na výzvy profesních svazů ohledně řešení vysokých cen energií. Nečinnost ministrů vyvolává podle ní mezi podnikateli paniku. O mnohem jasnější informace týkající se plánů vlády na řešení energetické krize žádají i provozovatelé obchodů, uvedl v úterý ředitel marketingu a rozvoje sítě COOP Lukáš Němčík. Na nečinnost vlády v podpoře firem v důsledku vysokých cen elektřiny a plynu upozornila minulý týden Asociace malých a středních podniků a živnostníků.
Ministři situaci s dopady drahých energií na domácnosti i firmy podle Jurečky řeší. Jako vláda by ale měli být schopni veškeré záležitosti přiblížit veřejnosti srozumitelně, aby byla jasná konkrétní opatření, která připravili. "Máme komunikovat co nejotevřeněji. Snažím se tím řídit, ale myslím, že všichni se můžeme v této oblasti zlepšit," uvedl.
Langšádlová ocenila komunikaci ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) na evropské úrovni, zlepšit by se podle ní mohla s partnery v tuzemsku.
"Není úplně šťastné, když se třeba kritika člena vlády řeší přes média, protože na ty věci máme případně více platforem," řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Kladně zhodnotil, že Síkela inicioval svolání jednání rady ministrů pro energetiku k mimořádným opatřením energetické krize. Bartoš ocenil i nákup plynu do státních hmotných rezerv.
Vláda na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií slíbila vyhradit 66 miliard korun. Ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič dříve ČTK sdělil, že podpora bude převážně směřovat do domácností.
Síkela dnes řekl, že vládě navrhne zvýšení letošní pomoci s drahými energiemi domácnostem, hodlá se zaměřit především na zranitelné skupiny. Dodal, že pomoc připravuje také pro průmysl. Využít hodlá dočasný krizový rámec Evropské komise, který umožňuje členským státům okamžitou podporu firem v souvislosti s drahými energiemi a protiruskými sankcemi v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu. Evropská komise opatření představila už na konci března.
Témata: vláda ČR, Marian Jurečka
Související
20. listopadu 2024 22:03
20. listopadu 2024 18:19
17. listopadu 2024 17:29
13. listopadu 2024 19:48
30. října 2024 18:14
27. října 2024 19:41