Kvůli komunitnímu šíření nakažlivější varianty omikron ostrovní království s 67 miliony obyvatel hlásí rekordní počty nově nakažených, ve čtvrtek jich bylo přes 88.000.

Odborníci, například sdružení v Mezioborové skupině pro epidemické situace (MeSES), kvůli šíření omikronu v Evropě doporučovali prodloužení nouzového stavu, který umožňuje přísnější protiepidemická opatření. Jeho pokračování radil svému nástupci také odcházející ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Válek ještě před svým nástupem do funkce vytvořil Národní institut pro zvládání pandemie s desítkami odborníků vedený vakcinologem Romanem Chlíbkem, podle jehož doporučení chce vydávat rozhodnutí. "S vedením Národního institutu pro zvládání covidu jsme řešili různé situace, které vycházejí z toho, že nevíme, jak se bude vyvíjet omikron," řekl Válek na dotaz ČTK. Podle něj jsou názory různé, chce se s odborníky do té doby ještě scházet.

Epidemiolog Rastislav Maďar, který je členem MeSES a zároveň vede epidemiologickou skupinu Válkova institutu, ČTK napsal, že podle jeho osobního názoru měl být nouzový stav prodloužený.

"Až se zjistí, že omikron je problémem, bude už dost pozdě. Je tak infekční, že svou přítomnost zdvojnásobní každého 2,2 dne a to, co vidíme v reálném čase, nastalo již před deseti až 14 dny," varoval Maďar.

Kvůli variantě omikron je podle Válka nezbytně nutné urychlit přeočkování třetími dávkami vakcíny proti covidu-19. Zatím ale není rozhodnutý, jestli nastavený systém ponechá tak, jak ho ve středu publikovalo ministerstvo zdravotnictví. Ode dneška mají podle něj možnost nechat se přeočkovat po pěti měsících od druhé dávky lidé nad 45 let, od 5. ledna nad 35 let a od 19. ledna všichni dospělí. "Podle kapacit a možností buď budeme pokračovat ve schématu podle věkových kategorií nebo otevřeme přeočkování pro všechny," uvedl Válek.

MeSES vedená epidemiologem Petrem Smejkalem ve svém stanovisku také maximální urychlení podávání třetích dávek doporučovala. Radila také testovat dvakrát týdně ve školách i firmách, a to i očkované. Lidé by měli mít také před svátky možnost získat zdarma kvalitní antigenní testy. Potřeba je podle nich také spustit informační kampaň, která bude lidem vysvětlovat nutnost dodržovat levná opatření, jako je nošení respirátorů.