Informovalo o tom ministerstvo financí, podle kterého je cílem návrhu přispět ke konsolidaci veřejných rozpočtů. Dočasně snížená sazba daně už podle resortu nemá opodstatnění.

Opatření bylo původně přijato s účinností do konce roku 2023, aby přispělo ke zmírnění vysokých cen pohonných hmot. "Současné ceny nafty se však již delší dobu drží pod vysokými hodnotami, kvůli kterým bylo dočasné snížení daně zavedeno a důvod pro tuto formu pomoci českým řidičům a zejména dopravcům tak pominul," vysvětlilo ministerstvo.

"Hlavním důvodem dřívějšího návratu k původní sazbě daně je výrazný pokles ceny motorové nafty pro řidiče v České republice, která byla v dubnu jednou z nejnižších v celé EU. V kontextu hledání úsporných opatření v rámci konsolidačního balíčku tímto krokem o jednotky miliard vylepšíme hospodaření státního rozpočtu už letos," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Změna má přinést státnímu rozpočtu každý měsíc 727 milionů korun, měsíčně také podle propočtů přistane 73 milionů korun v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.

reklama