Platy pracovníků v sociálních službách v příštím roce stoupnou o 700 korun. Zdravotníkům se vláda rozhodla platy zvýšit o šest procent a pedagogickým pracovníkům o dvě procenta. Zároveň vláda rozhodla zmrazit platy státních úředníků na ministerstvech a dalších úřadech a všem ústavním činitelům.
Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády o tom informovali premiér Petr Fiala (ODS) a vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
"Vláda se dohodla na zvýšení platů ve státní sféře, a to na takovém zvýšení, které zohledňuje stav rozpočtu a co nás čeká v příštích měsících," uvedl premiér. Dodal, že v případě pedagogů vláda přistoupila ke zvýšení mimo jiné také proto, aby platy učitelů neklesly pod 130 procent průměrné mzdy. V případě zmrazení platů ústavních činitelů už podle Fialy ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje příslušnou novelu zákona. Jurečka následně na twitteru uvedl, že návrh předloží na jednání vlády 5. ledna a ve stavu legislativní nouze by jej Parlament měl projednat do konce ledna.
Minulá vláda počátkem listopadu rozhodla, že pracovníci státu a veřejných služeb dostanou plošně od ledna přidáno 1400 korun. Platy pedagogů měly stoupnout o tři procenta. Takové navýšení si ale nemůže podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dovolit státní rozpočet, který je podle něj v katastrofálním stavu. "Situace je pro vládu mimořádně složitá. Přesto jsme našli zdroje, abychom ocenili ty, co jsou v první linii boje s covidem a pedagogům. Vzdělávání totiž bude prioritou vlády," řekl.
Stanjura zároveň v této souvislosti upozornil na to, že se v posledních letech rozevírali nůžky mezi platy ve veřejné a soukromé sféře. V letech 2013 a 2014 byly podle něj platy ve veřejné sektoru o dvě až tři procenta vyšší než v soukromé sféře a nyní je to už o 15 procent. "Je to nezdravé, daňoví poplatníci tomu už příliš nerozumí. A náš krok je proto, aby se platy začaly zase přibližovat. A zvýšení platů můžeme chápat jako protiinflační krok," uvedl. Inflace v listopadu stoupla na šest procent a na počátku roku podle ekonomů může přesáhnout i osm procent.
Vedle toho vláda dnes rozhodla také o zvýšení platů ozbrojených složek, tedy například vojáků nebo policistů, o 700 korun.
Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové vláda prokázala, že konsolidaci veřejných financí myslí vážně. "Na lehkou váhu nebere ani riziko mzdově inflační spirály. Z dnešního rozhodnutí o zmrazení platů ústavních činitelů a státních úředníků plyne, že se odhodlala začít sama u sebe a jít příkladem," uvedla na twitteru.
Ohledně rozpočtu dnes Stanjura uvedl, že s výsledkem za celý letošní rok seznámí vládu příští týden ve středu a o den později bude o výsledcích hospodaření informovat veřejnost na tiskové konferenci. Ke konci listopadu skončil státní rozpočet ve schodku 401,5 miliardy korun.
Vláda schválila nárůst platů vojáků, policistů nebo hasičů
Vláda dnes schválila nárůst platů vojáků, policistů nebo hasičů v příštím roce o 700 korun. Po jednání vlády to uvedli její zástupci. Minulá vláda počítala s růstem u vojáků a příslušníků bezpečnostních sborů o 1000 korun, dalším státním zaměstnancům chtěla přidat 1400 korun. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) ale již dříve avizoval, že s plošným zvýšením platů ve státní sféře nesouhlasí a rozhodnutí změní. Vedle úspor chtěl odměnit lidi, kteří se zapojili "v první linii" do potírání epidemie covidu-19.
"Jsem ráda, že se to takhle povedlo a že vojáci, kteří pomáhají s pandemií a dalším, budou mít valorizaci alespoň na částce 700 korun," řekla ČTK ministryně obrany Jana Černochová (ODS). V tiskové zprávě rozhodnutí vlády označila za kompromis, ale zároveň i za poděkování za mimořádné nasazení vojáků. "Ať už jde o jejich nasazení v zahraničních operacích, jejich pomoc při zvládání následků přírodních katastrof i jejich výkony v boji proti pandemii," uvedla.
Podle ministerstva vnitra navýšení platů "alespoň částečně kompenzuje současnou inflaci a zmírní její dopady na příslušníky bezpečnostních sborů. "Navýšení o 700 korun je v současné chvíli maximum možného. Vycházíme z reality a reálných možností státu, a ne z nějakých populistických a nereálných předvolebních slibů," uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Při tak strašném stavu financí, který nám zanechala předcházející vláda, je skoro zázrak, že se vůbec podařilo toto navýšení zajistit," dodal.
Rakušan s Černochovou dnes vládě navrhli, aby kabinet zrušil listopadové vládní nařízení a zvýšil platy o 700 korun. Podle Marka Valy z tiskového oddělení ministerstva obrany dnešní rozhodnutí vlády souvisí s přípravou rozpočtového provizoria na příští rok a s cílem nalezení úspor ve státním rozpočtu. "Oproti původní variantě schválené předchozí vládou dojde k úspoře prostředků kapitoly ministerstva obrany v celkové výši přes 132 milionů korun," uvedl Vala v tiskové zprávě.
Voják s hodností svobodník by měl příští rok mít základní tarif 27.550 korun, rotmistr 37.400 a poručík 40.260. U bezpečnostních sborů, mezi něž patří policie, hasiči, celníci nebo vězeňská služba, tarif záleží na době praxe a na tarifní třídě. Dostávat by tak nově měli podle svého zařazení od 19.910 do 62.220 korun. Někteří příslušníci bezpečnostních sborů mají tarify navíc navýšeny o deset procent.
Témata: vláda ČR, učitelé, Armáda České Republiky, mzdy / platy, zdravotnictví
Související
20. listopadu 2024 22:03
20. listopadu 2024 18:19
17. listopadu 2024 17:29
13. listopadu 2024 19:48
30. října 2024 18:14
27. října 2024 19:41