Nařízení vlády o horní hranici cen elektřiny a plynu vyjde hned poté, co legislativním procesem projde novela energetického zákona, která má zastropování umožnit. Ve Sněmovně to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), když poslancům tuto novelu představoval.
Pokud ji Sněmovna ve stavu legislativní nouze schválí, bude ji muset ještě projednat Senát, který nad ní zasedne v úterý odpoledne. Poté ji dostane k podpisu prezident. Pro novelu navzdory kritice zřejmě bude hlasovat i opozice.
Opoziční hnutí SPD podle jeho předsedy Tomia Okamury "podpoří jakékoli snížení cen energií". Vládní návrh, kterému slíbilo podporu i druhé opoziční hnutí ANO, ale Okamura pokládá za opožděný, nedostatečný a údajně likvidační pro mnoho občanů. Češi budou podle Okamury platit za elektřinu čtyřikrát více než Slováci, vládou navrhovaný strop bude znamenat faktické zdražení elektřiny o 100 procent proti minulému roku a zdražení plynu o 300 procent.
Cenu elektřiny chce vláda omezit nařízením na základě novely na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a cenu plynu na tři koruny za kilowatthodinu pro maloodběratele. SPD chce přímo v zákoně cenu omezit až na 1,50 Kč u elektřiny a jednu korunu u plynu. ANO by chtělo, aby maximální ceny energií byly stanoveny pro výrobce, nikoli distributory. U elektřiny by horní hranice měla představovat 1500 korun za megawatthodinu, tedy trojnásobek výrobní ceny, uvedl místopředseda ANO a Sněmovny Karel Havlíček.
Havlíček také uvedl, že koaliční vláda je nekompetentní, zastropování označovala ještě v srpnu za populistické řešení, spoléhala se na celoevropské řešení. "Mám někdy pocit, že se bojíte i vlastního stínu," řekl na adresu vlády. Podobně Okamura v obsáhlém projevu opětovně obvinil vládu z toho, že škodí zemi, je neschopná a "srabácká" vůči EU a obelhává občany. Postěžoval si na to, že ho Síkela nazval komikem. "Jestli je tady někdo komik, tak jste to vy, a měl byste okamžitě podat demisi," řekl ministrovi.
"Neslibujeme nemožné. Nemůžeme si dovolit utratit vyšší stovky miliard korun, ale navrhujeme takové řešení, které je citlivé vůči občanům, a myslíme přitom i na státní rozpočet a na dopady na něj," zdůvodnil ministr, proč vláda nenavrhuje nižší maximální limit na cenu plynu a elektřiny. Podle ministra se nedá předvídat, co zasáhne do cen energií na podzim. "Situace přestala být udržitelná," vysvětlil ministr, proč vláda musela maximální ceny navrhnout. Změna zákona podle něj přinese to, že občan bude mít jasno v tom, kolik bude za energie platit.
Vláda bude moci nařízením stanovit horní hranici ceny elektřiny a plynu v případě mimořádné tržní situace. "Tato mimořádná tržní situace nastala. Definitivní strop stanovíme ihned po schválení novely," řekl Síkela. Vláda podle něj bude moci určit i další detaily, například skupiny odběratelů nebo rozsah odběru, který bude regulované ceně podléhat.
Ministr také uvedl, že pokud bude schváleno navrhované opatření Evropské komise, zavede vláda cenové stropy i pro malé a střední podniky připojené na hladině vysokého a velmi vysokého napětí. Poznamenal však, že podle tohoto opatření se bude moci cenový limit vztahovat pouze na 80 procent objemu jejich nejvyšší roční spotřeby za posledních pět let. Síkela poukázal i na to, že cenový limit se do smluv promítne automaticky a zákazníci nebudou muset o ceně jednat nebo o ni žádat. Novela zavádí pravidlo, že obchodníci s energiemi budou mít nárok na úhradu prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku. Obracet se budou na Operátora trhu s elektřinou se žádostí o proplacení, popsal.
Témata: Jozef Síkela, vláda ČR, energetika
Související
17. září 2024 12:31
3. září 2024 13:13
21. srpna 2024 21:31
25. července 2024 17:00
24. července 2024 21:39