Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda zavedla pracovní povinnost zdravotníků, pacienty do zahraničí ještě nepošle

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Od čtvrtka budou moct hejtmani a pražský primátor kvůli kritické situaci v nemocnicích pečujících o pacienty s covidem nařídit pracovní povinnost lékařům i nelékařským zdravotnickým pracovníkům s výjimkou těch lékařů, kteří registrují pacienty, tedy například praktiků a gynekologů. Na základě návrhu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) o tom dnes rozhodla vláda. Nemocnice mají představitele krajů informovat o svých potřebách, řekl novinářům ministr po mimořádném jednání kabinetu.

Podle Blatného bude pomoc zdravotníků z ambulancí či zařízení jednodenní péče třeba po příští tři týdny, než počty nově nakažených začnou klesat, a další dva, kdy bude mít nynější vlna epidemie dozvuk v hospitalizacích.

Ministr doplnil, že dál zvažuje i možnost povolání mediků. Vzhledem k jejich studijním povinnostem k tomu zatím nepřikročil.

Podle výčtu budou moct od čtvrtka hejtmani povolat například ambulantní specialisty, zaměstnance zařízení jednodenní péče i lůžkové péče tam, kde se zatím o covidové pacienty nestarají. Do povinnosti nezahrnul pracovníky v lázeňské péči. Lázeňský personál by to podle něj "jen těžko zvládal".

"Situace v nemocnicích je kritická, je potřeba zapojit všechny rezervy, které máme," uvedl Blatný. Zařízením, ze kterých zdravotníci odejdou, budou podle Blatného výpadek kompenzovat zdravotní pojišťovny.

Povinnost se nebude vztahovat na lékaře takzvaného prvního kontaktu, kteří budou zajišťovat primární péči, jde o praktiky, gynekology, porodníky či pediatry, a také na zaměstnance hospiců. "Tato zařízení jsou vyňata," uvedl ministr.

Blatný dnes zopakoval, že neplánuje otevření záložních zařízení pro covidové pacienty. "Nemáme problém s budovami, lůžky, ale nemáme personál, který musí lůžka obsluhovat. Pod počtem lůžek si nepředstavte postel, ale ten tým lidí, který se stará o ty, kteří tam leží, jako zálohu máme zahraniční pomoc," řekl.

V českých nemocnicích je s covidem-19 přes 8100 lidí, což je dosud nejvíc. Úterní čísla ukazují 8162 hospitalizovaných, pondělní po revizi dokonce 8234. Dosavadní rekord byl 8155 covidových pacientů ze začátku listopadu. Dál přibývá i těžkých případů, maximum se v úterý posunulo na 1661 pacientů. Je to o sto víc než v neděli a o šest víc než v pondělí. V úterý v Česku přibylo 16.642 případů covidu.

Blatný: Pacienti se do jiných zemí zatím neposílají

Zatím nebylo rozhodnuto o přesunu některých pacientů s covidem-19 do jiné země. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Systém ale může být v případě potřeby okamžitě využit, žádat o pomoc se případně bude centrálně přes systém včasného varování. O možném přesunu pacientů se podle Blatného jedná zejména s Německem, zhruba 20 lůžek pro pacienty na intenzivní péči by od 6. března poskytlo také Švýcarsko.

Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) dnes řekl, že Česká republika má dojednaných 19 míst pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Švýcarsko podle něj nabízí dvacítku míst včetně přepravy vlastním letadlem. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) jeho úřad učinil kroky, aby bylo možné využít také polskou pomoc. Hamáček v této souvislosti hovořil o kvótě 200 lůžek.

Evropský systém umožňuje podle Blatného přeložení pacienta 48 hodin od žádosti. Ministerstvo zdravotnictví může vznést požadavek na základě avizované potřeby skrze národní dispečink. "Systém existuje, je připraven, ale Česká republika zatím do něj nevložila žádný konkrétní záznam s konkrétní žádostí na konkrétního pacienta," dodal Blatný. Primární je podle něj zajistit pacientům péči v České republice, proto také vláda dnes rozhodla o tom, že hejtmani a pražský primátor budou moci od čtvrtka s výjimkami nařídit pracovní povinnost dalším lékařům i nelékařským zdravotnickým pracovníkům v nemocnicích.

Při výběru pacientů pro převoz do zahraničních nemocnic bude podle Hamáčka rozhodující vytíženost a lokalita české nemocnice a zdravotní stav. "Je třeba dbát na to, aby transport pacientovi zásadně nepřitížil. Bude to kombinace lokality a zdravotního stavu," řekl.

Babiš: MZ a SÚKL povolily distribuci ivermektinu do nemocnic

Ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes povolily Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně distribuovat dodávku léku ivermektin, který zkouší k léčbě pacientů s covidem-19, do dalších nemocnic. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Očekává, že resort a SÚKL povolí brzy distribuci léku i praktickým lékařům. Další lék bamlanivimab, který má bránit vážnému průběhu covidu-19, už v pražské Thomayerově nemocnici podle Babiše obdrželo deset pacientů. Objednáno je k dosavadním 500 ampulí dalších 2500 dávek, uvedl premiér.

Podle Babiše v úterý do Česka dorazil lék ivermektin pro 20.000 občanů. Dnes o něj projevilo zájem 30 nemocnic, brněnská fakultní nemocnice oslovila 104 zařízení, řekl. O možnosti experimentálního podávání léku jednají s ministerstvem zdravotnictví též praktičtí lékaři. Lék se obvykle používá jako antiparazitikum a v Česku není registrovaný. SÚKL už dříve uvedl, že má zatím k tomuto léku málo informací na to, aby jej mohl k léčbě covidu-19 doporučit.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně ivermektin vyzkoušela do konce února u 30 pacientů s covidem-19. Zdravotní stav většiny se po užívání léku ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštěni domů, uvedl minulý týden primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek. Lékaři podávali lék vybraným pacientům s těžším průběhem nemoci od loňského listopadu.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 lékaři nemocnice Jan Blatný

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.