Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby by vyhrálo ANO. Piráti předstihli ODS

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Pokud by se parlamentní volby konaly v lednu tohoto roku, hnutí ANO by získalo vítězství se 31,5 procenty hlasů. Na druhém místě by skončili Piráti se ziskem 13 procent a na třetím ODS s 12 procenty. Tato data vyplývají z dnes zveřejněných výsledků volebního modelu agentury Median. Do Poslanecké sněmovny by se podle tohoto modelu dostalo celkem šest politických stran a hnutí.

Hnutí ANO by oproti předchozímu modelu ztratilo tři procentní body, zatímco ODS ztratila jeden bod. Druhé místo Pirátů je podle Medianu pravděpodobně dáno jejich vyšší podporou mezi prvovoliči v kombinaci s celkově nižší volební účastí, která se týká zejména bývalých voličů koalice Spolu, tvořené ODS, lidovci a TOP 09. Tyto faktory také přispívají k mírné ztrátě ANO, kterou navíc způsobuje přechod části voličů od nejsilnějšího opozičního hnutí ke KSČM.

Čtvrtou nejsilnější stranou by ve volbách byla SPD se ziskem 10,5 procenta hlasů. Páté místo by patřilo Starostům, kteří by získali podporu sedmi procent voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostala ještě TOP 09 se ziskem 5,5 procenta.

Současné vládní strany by v součtu získaly podporu 40,5 procenta potenciálních voličů. Podle modelu by tak ve Sněmovně obsadily 94 poslaneckých křesel. Zisky však nezohledňují možná předvolební spojení mezi stranami. Poslanců ANO by podle volebního modelu zasedlo v dolní komoře parlamentu 79. SPD by získala 27 mandátů.

Strany pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny by pravděpodobně skončily komunisté, kteří by získali podle modelu 4,5 procenta hlasů. Sociální demokracie (SOCDEM) by získala čtyři procenta. Shodně by o jeden procentní bod méně získala uskupení Přísaha, PRO 2022 a lidovci.

Úroveň účasti volebních oprávněných od prosince klesla o čtyři procentní body na 64,5 procenta, jak uvádí Median. Určitě by se voleb zúčastnilo 51 procent respondentů, dalších 13,5 procenta by zvažovalo účast.

Data pro volební model sbírala agentura Median od 15. ledna do 1. února letošního roku. Do výzkumu se zapojilo 1019 respondentů ve věku 18 let a více. Statistická chyba činí plus minus 1,5 procentního bodu u menších stran až plus minus tři procentní body u nejsilnějších stran.

Témata:  volby průzkumy

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy