Parlamentní strany se dnes shodly s ministerstvem vnitra na třech variantách hlasování z karantény - z auta, ve speciálních volebních okrscích a u výjezdních komisí. Novinářům to po jednání řekli lídři opozice. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jde o dobrý kompromis. O změnách ve volební praxi pro říjnové senátní a krajské volby bude Sněmovna rozhodovat 19. srpna.
Vláda požádá o projednání návrhu zákona, který už má paragrafovou podobu, ve stavu legislativní nouze, uvedl Hamáček. Počítá s tím, že Senát normu schválí v nejbližších dnech po projednání Sněmovnou.
Odměna pro členy volebních komisí se zvýší o 500 korun, protože práce bude komplikovanější, řekl místopředseda ODS Martin Kupka. Podle Hamáčka dosáhnou na zvláštní odměny i členové speciálních komisí. "Nyní činí základní odměna 1800 korun, nově bude 2300 korun, adekvátně odměníme i ty ve speciálních komisích," uvedl Hamáček.
Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek vyzval voliče, aby se nebáli počátkem října k volebním urnám přijít, volby budou podle něj bezpečné. Pomoc při volbách zajistí armáda.
Podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny bude ve středu 30. září zřízeno drive-in stanoviště ve všech okresech, tedy na 78 místech. Budou na něj dohlížet tři vojáci a zapisovatel. Tyto týmy pak budou v pátek a také v sobotu, podle počtu žádostí, objíždět voliče v karanténě, kteří zvolí volbu pomocí výjezdní komise. O logistice povede ministerstvo další jednání.
Lístky voličů z karantény budou sčítat speciální komise při krajích, bude jich 13 plus jedna v Praze pro senátní volby, uvedl Mlsna. Před sčítáním by se podle něj měly smíchat lístky ze všech třech variant zvláštního hlasování. Umožnit hlasovat z karantény chce ministerstvo i v případě místních referend, které některé okrsky na volební víkend chystají. Změny ve volebních lhůtách se podle Mlsny nechystají.
O zavedení korespondenčních voleb, jak o ně část opozice usiluje, budou strany dál diskutovat. Podle Hamáčka, který byl za neochotu o nich pro podzimní volby jednat, nemá zavedení korespondenčního hlasování stále většinovou podporu. "Ve chvíli, kdy není politická vůle, pokládám vůbec za zbytečné to nabízet," uvedl s tím, že stejně se politická scéna neshodla na možnosti volebních zmocněnců.
Do drive-in volebních míst nebude možné dorazit pěšky
V takzvaných drive-in volebních stanovištích, která by podle dnešní dohody sněmovních stran měla umožnit hlasovat lidem umístěným v karanténě v senátních a krajských volbách, bude možné hlasovat pouze z motorových vozidel.
Hlasování z auta by mělo být k dispozici na 78 stanovištích, v jednom v každém okrese. Hlasovat by se mělo ve středu 30. září v čase od 07:00 do 15:00. Pokud by se v takovém případě na někoho nedostalo, komise by počkala na všechny čekající ve frontě. "Obsluhu bude zajišťovat armáda, budou tam tři vojáci a odborný zapisovatel, který bude dohlížet na zákonnost procesu," uvedl Mlsna.
Při drive-in hlasování by si volič s sebou vzal občanský průkaz a rozhodnutí o nařízené karanténě, případně neschopenku od lékaře. "Nemá-li ani jedno, a přesto je v karanténě, to mohou být například osoby samostatně výdělečně činné, tak jsme domluveni, že budeme nabádat praktické lékaře, aby vydali potvrzení, že daný člověk je nemocný, má covid-19 nebo je mu nařízena karanténa," dodal Mlsna.
Podle Hamáčka by drive-in stanoviště mohla vzniknout na velkých parkovištích nebo stadionech. Po identifikaci by měl volič dostat volební lístky, poodjet doprostřed stanu, kde bude mít soukromí, upravit volební lístek a vložit ho do obálky a na konci stanu obálku vhodit do urny. Speciální komise by měla lidi vyškrtnout ze stálého seznamu voličů, aby nemohli znovu volit standardním způsobem v pátek či sobotu.
Lidé v karanténě, kteří nemohou automobilem dorazit, by se měli do čtvrtku 1. října do 20:00 ohlásit na krajském úřadě. "Oznámí, že chtějí, aby se k nim dostavila příslušná komise," dodal Mlsna. V dnech řádného termínu voleb by se pak za nimi dostavila komise v ochranných prostředcích a s přenosnou urnou, a to přesněji mezi pátkem 2. října 07:00 a sobotou 3. října 14:00. "Bude to zajišťovat stejná jednotka jako drive-in, nedojde k promíchávání s klasickými okrskovými komisemi," řekl náměstek.
Stejná skupina případně zajistí i hlasování v pobytových zařízeních sociálních či zdravotních služeb, na která by byla uvalena karanténa. "Hlasování bude od čtvrtka volebního týdne od 07:00 do pátku volebního týdne do 20:00 hodin," uvedlo vnitro v tiskové zprávě.
Sčítat hlasy ze všech mimořádných způsobů, které stát připravuje kvůli epidemii covidu-19, se budou podle Mlsny dohromady. Speciální komise je nejprve smíchá dohromady a poté je sečte na úrovni krajských úřadů, řekl. Současný návrh zákona podle Mlsny nepočítá s posunem jakýchkoliv lhůt, které už mají nyní konkrétní termín. Například 30. září se tak počítá s odevzdávání drive-in hlasů mezi 07:00 a 15:00, až do 14:00 stejného dne lze ale oznámit stažení kandidatury nebo odvolání kandidáta do senátních voleb.
Témata: volby, Jan Hamáček, zákony, Martin Kupka , koronavirus (coronavirus) COVID-19
Související
28. září 2024 20:24
27. září 2024 14:30
24. září 2024 9:28
23. září 2024 10:27
21. září 2024 21:57
21. září 2024 21:03