Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes řekl členům výboru, že důvodem pro prodloužení tohoto opatření je konkurenceschopnost tuzemských dopravců.

Benzinu se nynější vládní novela o spotřebních daní netýká. Spotřební daň z této pohonné hmoty se vrátí z nynějších 11,34 koruny na původní částku 12,84 Kč na litr od letošního října. Nižší daň na benzin i na motorovou naftu začalo v Česku platit od června. Opatřením, původně přijatým na čtyři měsíce, vláda reagovala na prudké zdražení pohonných hmot, které podle tehdejších vyjádření analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu.

"Tím, že nedojde k avizovanému opětovnému nárůstu sazby daně z motorové nafty, nebude z tohoto titulu vytvářen tlak na další nárůst nákladů podnikatelských subjektů a dotčených domácností," stojí ve zdůvodnění nynější novely. Sazba 8,45 Kč z litru místo 9,95 koruny se bude podle důvodové zprávy nadále pohybovat mírně nad minimem, které stanovuje evropská směrnice o zdanění energií.

Rozpočty státu a Státního fondu dopravní infrastruktury tím letos přijdou celkově o 2,5 miliardy korun a příští rok o 9,6 miliardy Kč. Stanjura připustil, že dopad na rozpočet může být i nižší. Poukázal například na to, že spotřeba pohonných hmot letos roste. Uvedl také, že v poslední době je viditelný zvýšený zájem německých motoristů o nákupy benzinu v ČR. V Německu od 1. září přestala platit nižší daň na pohonné hmoty, a cena benzinu se tak přes noc skokově zvýšila i o více než 40 centů (deset Kč) za litr.

Předlohu, aby platila, ještě musí projednat Senát a podepsat prezident. Senátoři ji posoudí v úterý odpoledne.