Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyšetřování střelby na FF UK je hotovo. Policie případ odložila

Policie ČR, ilustrační foto
Policie ČR, ilustrační foto
Foto: Roman Veselý / INCORP images

Policie ukončila vyšetřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a případ odložila. Informovalo o tom dnes Městské státní zastupitelství v Praze na sociální síti X. 

Policisté se k závěrům vyjádří pravděpodobně příští týden, až doručí usnesení o odložení všem postiženým. Muž, který je spojován také s vraždami v Klánovickém lese a Hostouni, po střelbě na studenty a pedagogy spáchal sebevraždu. 

"Dnes začalo doručování usnesení o odložení případu dotčeným osobám," uvedlo státní zastupitelství. "Předpokládáme, že doručování usnesení bude dokončeno začátkem příštího týdne, takže oficiální vyjádření lze očekávat také v průběhu příštího týdne," dodalo.

Během vyšetřování si zastupitelství vyhradilo právo na poskytování informací, což nyní zrušilo, takže k případu se bude moci vyjádřit přímo policie. Základní půlroční lhůta pro uzavření případu by uplynula 20. června.
 
Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

Podle dostupných informací nebyl střelec ovlivněn radikálními skupinami ani netrpěl žádnou psychickou nemocí, která by ovlivňovala jeho jednání, což potvrdila i státní zástupkyně Jana Murínová koncem dubna.

Policie vyloučila, že by útočník jednal na popud někoho jiného nebo že by měl komplice. Vyšetřování neprokázalo žádný konkrétní cíl jeho útoků ani vliv radikalizační skupiny. Kriminalisté uvedli, že jeho čin bylo velmi těžké předem odhalit, informoval server.

Psychiatři už nemohou vyšetřit stav pachatele, protože po střelbě na FF UK spáchal sebevraždu. Vyšetřovatelé se proto opírali o dopis, který zanechal, obsah jeho elektronických zařízení a informace od lidí z jeho okolí. Zjistili, že byl úspěšným studentem, ale měl problémy s navazováním blízkých vztahů.

V hlavní budově Filozofické fakulty UK v Praze 21. prosince 2023 útočník zastřelil 13 lidí, další osoba zemřela později v nemocnici. Útočník také zranil 25 lidí a nakonec se zastřelil.

Krátce před útokem na FF UK zabil v obci Hostouň svého otce a přibližně týden předtím náhodného muže s dítětem v Klánovickém lese na okraji Prahy. 

Témata:  střelba v ČR Policie ČR

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy