Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je přesvědčen, že v souvislosti s loňskou hospitalizací prezidenta Miloše Zemana konal tak, jak mu přikazuje ústava. O diagnózu zdravotního stavu hlavy státu nikdy nežádal, proto ji ani neobdržel, řekl dnes ČTK v reakci na Zemanův rozhovor pro Mladou frontu Dnes.
Prezident v něm uvedl, že se domnívá, že okolnosti jeho podzimní hospitalizace, kterou provázely úvahy o dočasném převodu pravomocí hlavy státu, byly "jistým pokusem o puč".
Zeman byl loni 10. října, den po sněmovních volbách, převezen na kliniku intenzivní medicíny pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Podle zprávy lékařů, kterou od ÚVN později obdržel Vystrčil, Zeman nebyl v té době schopen vykonávat pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu byla navíc krajně nejistá, konstatovali tehdy lékaři. Někteří senátoři a poslanci proto začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, a to podle článku 66 ústavy. Někteří kritizovali i způsob, jakým o Zemanově hospitalizaci a zdravotním stavu informovala hradní kancelář.
"Když nemocnice poslala předsedovi Senátu tehdejší diagnózu – která se mimochodem neukázala být správná, protože jsem se uzdravil - tak současně požádala předsedu Senátu, aby tato zpráva nebyla zveřejňována. Předseda Senátu Vystrčil ji přes žádost Ústřední vojenské nemocnice obratem zveřejnil. Z tohoto a několika dalších indicií usuzuji, že k jistému pokusu o puč došlo. A usmívám se neschopnosti těchto pučistů," prohlásil v rozhovoru Zeman. Na dotaz, zda to bude chtít řešit i právně, odpověděl, že to nemůže vyloučit.
"Nikdy jsem o diagnózu zdravotního stavu pana prezidenta nežádal, a nikdy jsem žádnou diagnózu jeho zdravotního stavu tím pádem ani neobdržel," řekl ČTK Vystrčil. Nemocnici žádal o informaci, zda Zemanův stav prezidentovi umožňuje zastávat jeho úřad. Tu šéf horní komory obdržel. "Ale nikdy jsem ji nezveřejnil. Pouze jsem po dohodě s nemocnicí z vyjádření nemocnice citoval," dodal.
Je přesvědčen, že konal tak, jak mu přikazuje ústava a jak má předseda Senátu konat, pokud veřejnost nemá informace o zdraví nejvyššího ústavního činitele, na které má nárok. "Situace v té době byla taková, že bylo evidentní, že zdravotní stav pana prezidenta není dobrý, a zároveň informace o tom, zda mu jeho zdravotní stav umožňuje zastávat úřad, nebyla k dispozici," řekl Vystrčil. "Čili jsem neměl jinou možnost než dodržet ústavu a dbát o právo občanů mít veřejné informace o zdravotním stavu nejvyššího ústavního činitele," doplnil.
Zeman v rozhovoru zmínil také počínání nezávislého senátora Pavla Fischera. Také ten ČTK sdělil, že v době prezidentovy hospitalizace nebyly veřejnost, média ani Parlament dostatečně informovány o jeho zdravotním stavu. "V souladu se svou povinností ústavní kontroly výkonu prezidentské funkce Senát opakovaně žádal o informaci, zda je prezident schopen, či neschopen vykonávat úřad. Pokud se Miloš Zeman domnívá, že ústavní kontrola je pokus o puč, pak o jeho schopnosti vykonávat úřad prezidenta můžeme opět důvodně pochybovat," uvedl Fischer.
Důvod pobytu v nemocnici Hrad nezveřejnil. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s chronickým onemocněním prezidenta, přesnou diagnózu neuvedli s ohledem na přání pacienta. Zeman později opakovaně mluvil o tom, že trpěl nechutenstvím. Člen prezidentova lékařského konzilia, chirurg Pavel Pafko v době Zemanovy hospitalizace řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, a naznačil, že jde o cirhózu jater. Po propuštění do domácí péče prezident pobývá na zámku v Lánech, kde se o něj stará soukromá ošetřovatelská firma.
Témata: Miloš Vystrčil, Miloš Zeman
Související
18. prosince 2023 21:37
7. prosince 2023 13:58
25. listopadu 2023 10:30
28. září 2023 21:11
7. července 2023 12:30
30. března 2023 11:16