Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO dělá starosti tempo, jakým přibývá nakažených koronavirem

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Počet lidí, kteří se na celém světě za jeden týden nakazili koronavirem, se během uplynulých dvou měsíců téměř zdvojnásobil. Nákaza se rychleji než nyní šířila jen koncem loňského roku. Dnes na to upozornil generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Nových případů a úmrtí přibývá takovým tempem, že nám to dělá starosti," uvedl šéf WHO.

Agentura DPA píše, že k 15. dubnu WHO evidovala 5,04 milionu nově infikovaných během sedmi dnů. Od začátku pandemie se koronavirem podle dat WHO nakazilo 137,8 milionu lidí, 2,96 milionu z nich zemřelo. Zdravotníci aplikovali asi 734 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z toho velkou část v bohatých zemích. Web univerzity Johnse Hopkinse (JHU), který šíření nákazy dlouhodobě sleduje, nyní uvádí přes 139,1 milionu případů nákazy a 2,98 milionu úmrtí.

Tedros také řekl, že ho mimořádně znepokojuje nárůst případů v zemích, které pandemie zatím zasáhla poměrně málo. K nim patří Papua-Nová Guinea v jižním Pacifiku. Tato chudá země s necelými devíti miliony obyvatel do začátku letošního roku evidovala jen 900 případů nákazy, ale do polovina března se tento počet zdesetinásobil, informuje DPA s odvoláním na tamní ministerstvo zdravotnictví. Austrálie tomuto státu darovala koncem března 8000 dávek vakcíny, dále získá 132.000 dávek očkovací látky prostřednictvím programu COVAX, který má garantovat, že se vakcíny dostanou i do chudších zemí.

Témata:  WHO koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

27. dubna 2025 18:30

Den, kdy se definitivně rozpadla Jugoslávie. Roku 1992 odstartovalo učiněné peklo

Vyhlášení Svazové republiky Jugoslávie dne 27. dubna 1992 bylo zoufalým pokusem Srbska a Černé Hory udržet moc nad rozpadající se federací. Následovala série krvavých válek, etnických čistek a izolace. NATO nakonec po několika letech utrpení zasáhlo. Ne z humanistického idealismu, ale ze strachu před šířením chaosu a ztrátou vlivu na Balkáně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy