reklama

Kamion s 363 vánočními balíčky se vydal do ukrajinského Ternopilu, kde si je převezmou partneři ACHO. Rozvezou je také dětem v Bortnikách, Kolomyji a Lopatynu. "Dárky připravili lidé z celé České republiky, jsou mezi nimi jednotlivci i celé rodiny. Vánoční zásilka váží 1,2 tuny a obsahuje nejčastěji oblečení, obuv, psací potřeby, omalovánky, sešity a hračky. S našimi partnery na Ukrajině jsme vytipovali opravdu ty nejchudší děti, jejichž rodiny se ocitly v materiální nouzi, některé navíc přišly o jednoho z rodičů, další přebývají v dětských domovech," uvedla Jurčíková.

Letošní sbírka byla ztížena pandemií koronaviru, poprvé pracovníci ACHO nemohou dárky dětem osobně předat. "Tradiční hromadné předávání dárků není z důvodu pandemické situace možné a ukrajinská vláda podle posledních informací zvažuje na počátku nového roku vyhlášení celostátního lockdownu," podotkla Jurčíková. Další komplikací byly i zavřené obchody.

Seznam s jednotlivými dětmi včetně jejich věku, velikosti oblečení či bot a případně i osobními přáními vyvěsili pracovníci ACHO na svých stránkách na začátku října. Děti vybrané do seznamu sociálními pracovníky byly záhy "rozebrané", na charity poté ze všech koutů země mířily vánoční balíčky v hodnotě okolo 1000 korun, obsahovaly výhradně nové věci. Někteří dárci posílali i osobní dopis.

ACHO pomáhá na Ukrajině dlouho. Podílela se tam na vybudování moštáren, pomohla pořídit traktory i vybavení dílen. Pomáhala zde i v souvislosti s válečným konfliktem. V minulosti zde vybudovala psychosociální centra a do země poslala kamiony s oblečením. Vánoční balíček pořádá podvanácté, obdarovala už 3026 dětí. Loni bylo vybráno 381 dětí.

reklama