Zhruba pětina ukrajinských uprchlíků se podle odhadů ministerstva vnitra už z Česka vrátila domů. S nastupující zimou se však zase mohou do zahraničí vydat Ukrajinci, které ruské útoky na infrastrukturu připravily o teplo, elektřinu a vodu.

Úřady nyní víza neudělují o víkendu, největší zájem byl v uplynulém týdnu v pondělí a ve středu, kdy dočasnou ochranu získalo 751, respektive 794 žadatelů z Ukrajiny. Nejméně jich úřady udělily ve čtvrtek, a to 119.

Česko přiznává uprchlíkům dočasnou ochranu zatím do konce března. Sněmovna v tomto týdnu schválila návrh, který ji podle dohody EU prodlužuje o rok. Senát novelu zákona zvaného lex Ukrajina posoudí na schůzi, která se bude konat zřejmě 11. ledna.

Dočasná ochrana umožňuje běžencům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Úřadům prodloužení ochrany naopak umožní zjistit přesnější údaje o tom, kolik uprchlíků se v Česku skutečně nachází.

Pokud si Ukrajinci budou chtít dočasnou ochranu prodloužit, podle novely se budou muset do konce března elektronicky zaregistrovat. Registrací dostanou termín osobní návštěvy pracoviště ministerstva vnitra, na němž získají takzvaný vízový štítek. "Pokud cizinec neprovede registraci v určeném termínu, případně se po registraci do konce září 2023 nedostaví k vyznačení vízového štítku, pak mu dočasná ochrana zanikne," stojí v důvodové zprávě.