reklama

Odpoledne centrum navštívila eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidesová.

Centrum je podle ní velmi dobře zorganizované, ocenila, že všechny potřebné služby jsou na jednom místě. "Chtěla bych poděkovat všem obyvatelům Česka a těm, kteří pracují na přivítání těchto uprchlíků z Ukrajiny," řekla po prohlídce novinářům. Ocenila, že v místě působí desítky dobrovolníků. "Je to evropská solidarita v nejlepším smyslu toho slova. Budeme pokračovat v podpoře Česka, i v podpoře Ukrajiny," dodala.

Pražské asistenční centrum, které je společné pro hlavní město a Středočeský kraj, se nejpozději 14. dubna přestěhuje z dosavadních prostor v Kongresovém paláci Praha (KCP) do bývalého sídla Komerční banky ve Vysočanech, oznámil v úterý primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Důvodem stěhování jsou nasmlouvané akce v Kongresovém centru, včetně těch k českému předsednictví Evropské unii.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) do Česka za čtyři týdny od začátku ruské invaze na Ukrajinu dorazilo téměř 300.000 uprchlíků. Přibližně polovinu tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy. Zatímco v prvních dnech žádala o ubytování desetina příchozích, nyní asi 65 až 75 procent, řekl ve středu Rakušan.

Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí přes tři a půl milionu lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.