Při dnešní diskusi na tripartitě převládl názor uzavřít kvůli koronavirové epidemii i první stupeň základních škol. Na tiskové konferenci to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Školky podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly uzavřeny z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví nebudou.
"Dlouhá diskuse byla o tom, zda uzavřít nebo neuzavřít první stupeň škol. Byli jsme dotazováni, nakonec většinový názor byl, že má převahu názor epidemiologický, čili i děti můžou být přenašeči covidu-19 na svoje rodiče. Pravděpodobně vzhledem k tomu, že se dá očekávat prázdninový týden od 26. října, tak většinový názor byl i pro uzavření těchto škol," řekl Hanák. "Byli jsme ujištěni, že školky zavřeny nebudou z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví," doplnil Středula.
Podle ministryně financí Aleny Schillerové dnes záležitost probere vláda. "Chci slyšet, jak bude zabezpečena kritická infrastruktura. To bylo i předmětem dnešní videokonference s hejtmany. Budeme potřebovat, aby byly v krajích zajištěny takzvané krizové školy, pokud by se zavřely školy," řekla. Problém by podle ní byl v oblasti zdravotnictví, pokud by personál musel zůstat doma s dětmi. Už v březnu vláda nařídila hejtmanům a pražskému primátorovi, aby v případě potřeby vyčlenili školy nebo školská zařízení, v nichž by mohly být děti například policistů, hasičů nebo zdravotníků.
Podle mluvčí ministerstva školství by se nyní v případě zavření prvního stupně postupovalo asi podobně jako na jaře. "S největší pravděpodobností by se stejně jako tehdy těmto dětem zřídily spádové školy," řekla mluvčí. "Zdravotníci by měli děti v těchto zařízeních, a tím pádem by s nimi nezůstávali doma," dodala. Podle ní by tak lékaři, policisté či hasiči v této souvislosti ani neměli nárok na ošetřovné.
Na druhém stupni základních škol se ode dneška učí prezenčně polovina dětí, zbytek na dálku. Po týdnu se žáci vystřídají. Pro žáky nižšího stupně víceletých gymnázií to ale neplatí. V základních uměleckých školách může být jen individuální výuka. Na výuku on-line přešly vysoké a střední školy v celé ČR, dosud v některých regionech fungovaly normálně. Výjimky dále platí pro praktickou výuku. Na prvním stupni zatím zůstala prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu.
Na jednání tripartity bylo podle Středuly jasně řečeno, že se nepočítá s navýšením ošetřovného na 80 procent základu výdělku. Odbory zvýšení považují za nutné. Vláda minulý týden schválila prodloužení ošetřovného, jednat by o tom měla Sněmovna ve stavu legislativní nouze na schůzi od 20. října.
Ošetřovné se podle zákona vyplácí devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky ho pak mohou pobírat až 16 dnů. Dávku je možné získat i na jiné členy rodiny, kteří potřebují péči. Zaměstnancům se z nemocenského pojištění poskytuje 60 procent základu výdělku. Podle ministerstva práce by se podpora měla vyplácet po celou dobu omezení výuky a uzavření stacionáře či nařízené karantény. Opatření má podle návrhu platit do konce školního roku, tedy do 30. června 2021.
Hanák dále uvedl, že není jisté, že školství je připraveno a vybaveno odpovídající výpočetní technikou pro případ zrušení výuky i na prvním stupni základních škol. Hanák pro uzavření této úrovně nebyl. "Po konzultaci i s Českomoravským odborovým svazem pracovníků školství bylo řečeno, že je to opravdu padesát na padesát. My jsme řekli, že jestliže je u epidemiologů informace, že to je zdroj šíření, tak v tom případě to má smysl," řekl naopak Středula.
Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) je proti možnému zavírání prvního stupně základních škol. Podle něj epidemie u dětí a ve školách takový problém není. Zavření prvního stupně základních škol a přechod na distanční výuku by podle něj způsobil velké problémy v nemocnicích. "Náš největší personální problém je v tom, abychom udrželi lidi v práci," uvedl hejtman. Kdyby zůstaly doma děti z prvního stupně, znamenalo by to podle něj odliv stovek zaměstnanců, zejména zdravotní sestry by se doma musely starat o děti. Čtyři nemocnice zřizované Zlínským krajem zaměstnávají asi 5500 lidí.
Krajské nemocnice ode dneška pozastavily zatím na 14 dní plánované operace a poskytují jen akutní péči. Nemocnice ve Zlíně a Uherském Hradišti již na sociálních sítích hledají brigádníky na výpomoc.
Uherskohradišťská nemocnice hledá brigádníky na výpomoc s provozem, zejména bývalé zdravotní sestry, zdravotníky, studenty zdravotnických oborů, ale i všechny, kteří chtějí pomoci. Zlínská nemocnice oslovila s prosbou o výpomoc zdravotníky, studenty medicíny nebo jiných zdravotnických oborů. "V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně máme nyní velký nárůst pacientů s potvrzenou nákazou covid-19 a jsme nuceni na vyhrazená pracoviště centralizovat náš kmenový personál. Potřebujeme však výpomoc zejména na odděleních, která tento personál uvolní," uvedla nemocnice na facebooku.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, Josef Středula, Jiří Čunek, Zlínský kraj, školství
Související
15. ledna 2025 10:37
12. prosince 2024 15:31
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33