reklama

Podle některých pojišťoven hrála roli v letošních přestupech i epidemie covidu-19, jiné její vliv nepozorují. Některé pojišťovny nabízely i příspěvky na testy nebo na dezinfekci.

Největší zdravotní pojišťovna VZP přijde v součtu o více než 9000 pojištěnců. Z více než 5,9 milionu lidí ji opustilo zhruba 22.700 pojištěnců, a naopak zhruba 13.500 k ní chce přejít. "V rámci mimořádné situace způsobené onemocněním covid-19 VZP v podstatě nerealizovala žádnou marketingovou kampaň oproti oborovým pojišťovnám," sdělil k tomu ČTK mluvčí VZP Vlastimil Sršeň. Dodal, že na příští přestupní termín v březnu má pojišťovna připravenou novou strategii.

Druhý nejvyšší přírůstek má druhá největší Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR. Od začátku roku jí přibude přes 2600 nových klientů. "Výsledek považujeme za velmi dobrý, dokazující zájem občanů o pojištění v druhé největší zdravotní pojišťovně v zemi," uvedla k tomu mluvčí pojišťovny Hana Kadečková. Podle ní epidemie covidu-19 mohla rozhodování občanů o přestupu k jiné pojišťovně přibrzdit.

Kladného výsledku dosáhla také třetí největší Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. "Myslíme si, že epidemie covidu-19 a speciální příspěvky pojišťoven související s touto nemocí nehrají při změně pojišťovny významnou roli," řekla ČTK mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Pojišťovna klientům nabízí příspěvek 600 korun na PCR test, čerpání je ale podle Mazurové proti jiným příspěvkům relativně nízké.

Naopak podle obchodní ředitelky Oborové zdravotní pojišťovny, která má čtvrtý nejvyšší počet klientů mezi zdravotními pojišťovnami, Miloslavy Lukešové hrál příspěvek 500 korun, který pojišťovna zavedla už v březnu, na test na covid-19 nemalý vliv. Pojišťovna získá od příštího roku navíc po započtení příchodů i odchodů 757 klientů. V podzimním termínu se podle ní celkově zdravotní pojišťovnu rozhodlo změnit zhruba stejně lidí jako loni, jarní termín využilo méně lidí. Bylo jich kolem 45.000.

Podle vedoucího oddělení marketingu Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) Jana Matese ale naopak příspěvky související s epidemií covidu-19 významnou roli nehrály. "Už z toho důvodu, že nabídka takovýchto mimořádných příspěvků je navázána na určitou aktuální situaci, která se může v řádu týdnů a měsíců změnit. Klienti, kteří se rozhodnou k přestupu, však vědí, že účinek jejich přihlášky nastává až od 1. ledna následujícího roku," sdělil ČTK. Pojišťovna, která je zhruba se 700.000 pojištěnci třetí nejmenší, získá od ledna 486 nových pojištěnců.

Největší příchod nových pojištěnců od příštího roku zaznamená pojišťovna RBP (dříve Revírní bratrská pokladna), která byla v minulosti spojená zejména s působením v moravskoslezském regionu. Nově se k ní přihlásilo 11.500 pojištěnců, čímž dosáhla na kladný rozdíl přes 4300 lidí. "Připravujeme nejen tradiční preventivní programy, ale také nové nabídky moderních programů pro pojištěnce s potřebou zvýšené péče. Naše nabídka jim umožňuje kvalitnější přístup ke zdravotní péči," uvedl výkonný ředitel RBP Antonín Klimša.

Nejmenší Zdravotní pojišťovně Škoda, která se specializuje na zaměstnance těchto automobilek a jejích rodiny, měla v podzimním termínu záporné saldo 71 pojištěnců, odešlo jich 500. Vliv epidemie a nabídek s ní souvisejících se dá podle asistenta ředitelky pojišťovny Petra Kvapila velmi obtížně kvantifikovat. "Nemyslím, že byly tím hlavním důvodem při rozhodování občanů o případné změně pojišťovny," sdělil ČTK.

Podle kritiků není český systém veřejného zdravotního pojištění pravým pojišťovnickým systémem, protože si pojišťovny nemohou reálně konkurovat, například výší pojistného nebo nabídkou péče. Jako jediný nástroj, kterým se mohou reálně odlišit, mají kromě smluvní politiky příspěvky z fondu prevence, z nichž klientům proplácejí například očkování, pravidelnou pohybovou aktivitu, ale také některá vyšetření.

 

reklama