reklama

Mnozí z hasičů si podle Vlčka sáhli na hranice svých možností, někteří na dno svých sil, přesto vytrvali řadu dnů, nezalekli se velmi komplikované situace v národním parku ani úmorného horka. Požár se rozhořel v neděli 24. července. Do jeho likvidace se postupně zapojilo na 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Na pomoc přiletěly speciální letouny z Itálie, hasicí letadla ze Švédska, vrtulníky vyslalo na pomoc Polsko, Slovensko a také sousední Německo. Tři letadla Antonov poskytla letecká hasicí služba. Do hasebních prací se zapojila i armáda a významně se na zásahu podílela policie, která koordinovala pohyb letecké techniky. Hasiči požár uhasili po 20 dnech.

Hasiči si podle Vlčka odzkoušeli nové věci, od dálkové dopravy vody na rekordní vzdálenost sedm kilometrů přes plnění bambivaků pomocí flexi tanků až po koordinované dronové průzkumy nových ohnisek požáru a koordinaci mezikrajské a mezinárodní pomoci.

"Doufejme, že tolik očekávaný déšť, který přišel o tomto víkendu, definitivně udělá tečku i za skrytými, zejména kořenovými ohnisky požáru," uvedl Vlček. Na místě je dnes přes 90 dobrovolných hasičů a 40 profesionálních.

Příčinu požáru policie vyšetřuje jako obecné ohrožení. Podle policie pravděpodobně vznikl v Malinovém dole.