Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman navrhl dvě úsporná opatření. Bojeschopné Ukrajince v ČR podrobil kritice

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Exprezident Miloš Zeman v rozhovoru pro stanici CNN Prima News zhodnotil vládní úsporný balíček, přičemž podle jeho názoru by na zalepení díry v rozpočtu stačila jen dvě opatření. Zeman se také opřel do bojeschopných ukrajinských mužů, kteří uprchli do Česka, aby se vyhnuli službě vlasti.

Zeman v rozhovoru reagoval na případ znásilnění v Plzni, kde mladík napadl nezletilou a pokusil se ji zabít ve snaze zakrýt předchozí trestný čin. Dívka předstírala smrt, nakonec se jí podařilo dostat z místa pryč a zavolat si pomoc. Podle informací serveru iDnes.cz útočil osmnáctiletý Ukrajinec.

"Kdo je schopen znásilnit, je schopen také bojovat za svou vlast. Netvrdím, že nutně jenom v zákopech – mohou dělat ve zbrojních továrnách, odklízet trosky, pomáhat ve zdravotnictví. Nic z toho se neděje," konstatoval bývalý prezident.

Zeman tvrdí, že byl loni informován, že 80 procent z příchozích uprchlíků jsou ženy a děti a zbylých 20 procent pak staří lidé. "Zdá se, že jsem se mýlil, nebo tato informace byla nepřesná," podotkl. "Mějme soucit s uprchlíky a pomáhejme jim, jsem všemi deseti pro. Pomáhejme ženám, pomáhejme dětem, pomáhejme starým lidem," vyzval.

Z aktuálních témat okomentovala někdejší hlava také dění kolem konsolidačního balíčku, který expremiér překřtil na "chaotizační". Zmínil se, že panuje shoda na tom, že deficit státního rozpočtu je hrůzostrašný a měl by se snižovat.

"Místo 60 různých opatření konsolidačního balíčku stačí pouhá dvě opatření v celkovém rozsahu 200 miliard. Jedním z nich je 'zrušení zrušení' superhrubé mzdy. Je to také první a nejdůležitější opatření, které navrhovala Národní ekonomická rada vlády, nebylo nicméně vyslyšeno," navrhl dlouholetý politik.

"Pro zrušení superhrubé mzdy hlasovalo ODS, ANO a SPD. Tyto tři strany – dvě opoziční a jedna nejsilnější vládní – rukou společnou a nerozdílnou spáchaly ekonomický zločin," poznamenal Zeman. Sam by zrušil také slevu na poplatníka a vedl by diskuzi o zrušení dalších daňových výjimek.

Podle ministerstva financí se mají úsporná opatření nejvíce dotknout národních dotačních titulů, státních provozních výdajů a platů ve veřejné sféře. Příjmy se mají zvýšit prostřednictvím růstu spotřebních daní z tabáku, lihových výrobků či hazardu, zrušením daňových výjimek, zavedením nemocenského pojištění či zvýšením daně z příjmů právnických osob na 21 procent.

Témata:  Miloš Zeman uprchlíci Ukrajina státní rozpočet

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy