reklama

"Já bych mu vzkázal zcela přátelsky, aby stáhnul armádu z Ukrajiny. Nikdo od něj nechce, aby slovy uznal svoji chybu a bil se v prsa, ale fakticky by tuto chybu mohl stažením armády z Ukrajiny uznat," řekl Zeman.

Dále dodal, že není vyloučeno, že pokud ruská vojska na Ukrajině setrvají, svrhnou Putina buď vojáci, nebo byznysmeni. Vojáci prohrávají a mají pocit, že kvůli tomu, že politické vedení země je slabé a dostatečně je nepodporuje, míní. Byznysmeni podle Zemana mají oprávněný pocit, že protiruské sankce poškozují výrazně jejich zájmy.

Po ruské agresi proti Ukrajině Zeman změnil svůj postoj například i k sankcím, které dříve kritizoval. Dnes opět uvedl, že jeho vztah k Putinovi byl založen na ekonomické diplomacii, protože Rusko dříve bylo dodavatelem "velmi levných energetických surovin".

"Protože chci hájit zájmy české ekonomiky, tak jsem neměl naprosto žádný důvod, abych vedl nějaké řeči proti Vladimiru Putinovi. To překročilo červenou linii teprve po napadení Ukrajiny, protože to už je něco, kde i ekonomická diplomacie musí ustoupit," dodal prezident.

Zemanovi nevadí, že se kandidát na ministra Hladík stal náměstkem

Zemanovi nevadí, že je kandidát na ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) náměstkem na tomto úřadu. Zopakoval důvody, proč ho odmítl do funkce ministra jmenovat. Za jeden z hlavních považuje to, že mu policie prohledala kancelář a zabavila počítač. Zeman v dnešním rozhovoru na serveru Blesk.cz argumentoval i obsahem policejních protokolů, které se vyšetřování Hladíka týkají.

Kvůli korupční kauze privatizace brněnských bytů, v rámci které se policie zajímala i o Hladíka, byl řízením ministerstva pověřen vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Hladíka do funkce navrhnul na konci roku premiér Petr Fiala (ODS). Zeman ho ale odmítl jmenovat.

Prezident dnes zopakoval, že důvodem je, že se již Hladík jako ministr v době návrhu choval, nemá v oblasti životního prostředí žádné vzdělání a nepublikoval žádné odborné články. Prezidentovi také vadí vyšetřování v kauze privatizace brněnských bytů. Za přitěžující okolnost označil prohledání Hladíkovy kanceláře. Zeman zmínil, že existují policejní protokoly, které mimo jiné prohlídku zdůvodňují podezřením ze zištných důvodů. Koalice chce se jmenováním Hladíka počkat na nového prezidenta.

Zeman zopakoval, že odmítnutí Hladíka nepovažuje za protiústavní, prezident podle něj nemá povinnost návrh premiéra na jmenování přijmout a ústavu mu umožňuje odmítnutí.

Příslušný článek ústavy uvádí, že předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.

Zeman také řekl, že výhrady měl například ke vzdělání dalších ministrů Fialovy vlády, které nakonec jmenovat neodmítl. Proti jmenování Hladíka podle něj hovoří prohledání jeho kanceláře.