reklama

"Držte mi palce, protože špatné vyšetření by znamenalo, že budete mít hluchého prezidenta," řekl Zeman.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nechtěl blíže čas ani místo lékařského vyšetření specifikovat.

Nemocnice po říjnové hospitalizaci na webu uvedla, že se prezident v nemocnici léčil a i po jejím opuštění léčí pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou.

V tehdejší lékařské zprávě bylo uvedeno, že Zeman má cukrovku druhého typu a trpí neuropatií obou nohou. Laboratorní hodnoty, včetně hladiny krevního cukru a dalších parametrů hodnotících cukrovku, byly podle nemocnice v normě. Prezident za dva roky zhubl 20 kilogramů, lékaři u něho objevili také známky dehydratace. Zeman si podle nemocnice stěžoval na nestabilní chůzi a měl sklon k nižšímu krevnímu tlaku.

Zeman dnes v Českém rozhlase tvrdil, že podle posledních měření cukrovku nemá. "Já jsem v době, kdy jsem měl cukrovku, začal jíst sladká jídla. Samozřejmě pár hlupáků se mně posmívalo, že léčím cukrovku požíváním sladkých jídel. Mohu vám sdělit výsledek - poslední měření cukru 5,3 (milimolu na litr). Hranice mezi cukrovkou a necukrovkou je šest bodů, cokoli je pod ní, znamená, že nemáte cukrovku," řekl. Podobnou věc tvrdil i v listopadu 2017.

Chřipka je větší hrozbou než koronavirus

"Kdybych se bál každé epidemie, která se objeví, tak bych se musel bát SARS, eboly, a přitom by bylo daleko logičtější v českých podmínkách, kdybych se bál chřipky, protože ta zabije ročně asi 2000 lidí," řekl Zeman. Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.

"Na druhé straně si vážím těch, kdo když epidemie v Číně vypukla, tak spontánně posílají pomoc. Dojala mě třeba Třebíč, což je partnerské město jednoho čínského města, kraj Vysočina, ale i některé firmy, které dobrovolně pomoc posílají. A ocenil jsem i pana ministra Petříčka, že navrhl vládě alespoň tu desetimilionovou pomoc," doplnila hlava státu.

Česko za pět milionů korun nakoupí materiální zdravotnickou pomoc pro Čínu na boj proti koronaviru. Dalších pět milionů podle Petříčka poskytne Česká republika Světové zdravotnické organizaci (WHO) na aktivity pro boj s koronavirem v Číně.

Třebíčská veřejnost se může zapojit do materiální pomoci čínskému městu I-čchang z provincie Chu-pej, které je pět let partnerským městem Třebíče. Roušky, rukavice a další zdravotnický materiál bude třebíčská radnice shromažďovat do pátku. Radní chtějí darovat materiál za 50.000 korun, stejnou výši slíbil poskytnout Kraj Vysočina.

Počet lidí nakažených novým typem koronaviru v Číně už přesáhl 24.300, obětí je 491. Nejhůře postiženo je město Wu-chan, odkud se nákaza začala koncem loňského roku šířit a které bylo 23. ledna zcela uzavřeno. V Česku se podle ministerstva zdravotnictví do úterý testovalo na koronavirus 50 lidí. Výsledky všech testů byly negativní.

reklama