Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel spisovatel Milan Kundera, poslední desítky let žil ve Francii

Milan Kundera
Milan Kundera
Foto: Elisa Cabot

Ve věku 94 let zemřel Milan Kundera, celosvětově uznávaný český spisovatel žijící dlouhá léta ve Francii. Proslavily ho zejména romány Žert a Nesnesitelná lehkost bytí, které patří mezi nejčastěji překládaná česká díla na světě.

O úmrtí informovalo ministerstvo kultury. Smutnou zprávu už komentovali někteří čeští politici v čele s vicepremiérem Vítem Rakušanem.

Kundera se narodil 1. dubna 1929 v Brně. Do světa literatury vstoupil jako básník a dramatik, celosvětově uznávaným spisovatelem se však stal díky prozaickým dílům a esejím. První a úspěšný román Žert mu vyšel v roce 1967. V následujícím roce vpadla do tehdejšího Československa vojska zemí Varšavské smlouvy v čele se Sověty. Nastala normalizace a ztráta jakékoliv možnosti publikovat.

Umělec vyřešil svízelnou situaci emigrací do Francie, k níž definitivně přistoupil v roce 1975. O devět let později spatřila světlo světa Nesnesitelná lehkost bytí, která se v roce 1988 dočkala americké filmové adaptace pod režijní taktovkou Philipa Kaufmana.

Kundera psal nejprve česky, později francouzsky. Dlouhá léta kvůli špatným zkušenostem s neautorizovanými překlady nedával svá díla k dispozici překladatelům. Před čtyřmi lety mu bylo po čtyřiceti letech navráceno české občanství. Od začátku 80. let měl také francouzské občanství.

Témata:  Milan Kundera úmrtí

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy